نکاتی که در هنگام معامله باید به آن توجه کرد

از انجام هر معامله خواه در بورس باشد یا ارزهای دیجیتال، علاوه بر داشتن اطالاعات جامع در مورد حوزه معامله، داشتن یک دانش ابتدایی و توجه به یک سری نکات ساده می تواند از ضرر شما جلوگیری به عمل آورد. ما قصد داریم برخی ازین نکات را در کنار شما بررسی نماییم.

 

تجربه و دانش کافی در معامله

تجربه و دانش کافی در معامله

قبل از انجام هرگونه معامله باید مطمئن شوید آگاهی لازم را نسبت به آن معامله دارید. اگر قصد دارید یک شبه راه صد ساله بروید ممکن است یکی از همین شب ها ضرر کنید. سعی کنید به حوزه ای جهت سرمایه گذاری وارد شوید که به آن علاقه دارید. تلاش لازم را برای کسب تجربه در آن داشته باشید. تجربه و دانش قبلی بیش از هر چیز به سودهی شما کمک خواهد کرد.

به تبعیت از دیگران وارد حوزه سرمایه گذاری نشوید

 

تقلید از دیگران در معامله

زمانی که شما به تبعیت از سایرین و خبرهایی که پیروی سودهای آنهاست به جمع سرمایه گذاران می پیوندید، باید این احتمال را بدهید که همین افراد ممکن است با ضرر در صف فروش دارایی خود قرار گیرند و شما هم با ضرر از این معامله خارج شوید. پس به جای تبعیت از دیگران و انتخاب راه ساده تر، سعی کنید اطلاعات خود را در حوزه سرمایه گذاری بالا ببرید. کاری که بیشتر افراد از آن عاجز هستند. دقیقا به همین دلیل اکثر افراد در سرمایه گذاری خود به سود آنچنانی نخواند رسید.  اگر دریک معامله مشاهده کردید قیمت به اوج رسیده و ظرفیت بازار آن اشباع شده است یا پس از سرمایه گذاری با صف فروش آن دچار تشویش و اضطراب شدید، بدانید شما به تبعیت از سایرین وارد این بازار شدید. سرمایه گذاری شما می تواند با سود نا چیز و یا حتی ضرر سنگین ختم خواهد شد.

فریب تبلبغات را نخورید

برخی شرکت ها و نهاد های بزرگ مالی برای برای پیشبرد کار خود در بازار های گوناگون، شرایطی با سرمایه گذاری کلان ایجاد می کنند که جهت خروج از آن شرایط  و کسب سود لازم است که در طرف دیگر معامله به حد کافی نقدینگی جمع نمایند. طعمه آنها برای جذب سرمایه معمولا سرمایه گذاران خرد خواهند بود. به صورت کاملا غیر اخلاقی با سو استفاده از رسانه های جمعی اقدام به ترغیب آنها برای سرمایه گذاری می کنند و برای آنکه که در دام این نهاد ها نیفتید، قبل از معامله از هویت شرکت یا افرادی که شما را ترغیب به سرمایه گذاری می کنند مطمئن شوید و برسی کنید که منافع شما با آنها همسو خواهد بود یا در تضاد یکدیگرید. این مورد تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد.

 

 

                                      زمان ورود به معامله

زمان ورود شما به یک معامله می تواند سود زیان شما را تعیین کند. می توانیم بگوییم که حساس ترین بخش برای ورود به معامله است.

زود وارد معامله نشوید

برخی می گویند که بهترین زمان برای معامله زمانی است که نمودار تغییرات قیمت قرمز رنگ است یا اینکه بازار هنوز به اشباع نرسیده و قیمت ها جای رشد دارند. این موضوع تا جایی صحت دارد. ولی همیشه و الخصوص در مورد بازار هایی که در حال سقوط هستند سرمایه گذاری در آنها می تواند با ضرر همراه باشد. افرادی مانند Steve Eisman و Micheal Burry در سال 2008 که بازار ها با بحران مالی شدیدی همراه بودند تصمیم گرفتن که با ریسک بسیار بالایی به این بازار ها ورود کنند و به صورت خیرکننده ای موفق شده اند به سود کلانی برسند. این نکته را فراموش نکنیم که در اکثر موارد سرمایه گذران با ورود بی حساب به معامله و عجله برای سرمایه گذاری دچار زیان می شوند. بهتر است قبل از ورود به بازار آگاهی لازم در مورد بازار را کسب کنیم و با عجله وارد بازار نشویم.

دیر وارد معامله نشوید

وقتی نمودار رشد تصاعدی قیمت را مشاهده می کنید و برای ورود به معامله وسوسه می شوید، فراموش نکنید که ممکن است بازار اشباع شده باشد و به اوج قیمت خود رسیده باشد. در واقع شما با ورود در اوج قیمت، ریسک بسیار بالاتری نسبت به ورود در هنگام کف قیمت کرده اید و به احتمال زیاد ضرر خواهید کرد.

دقت در تاثیری که ورود معامله شما بر سایر سبد سهام ها می گذرد

باید به این موضوع توجه کرد که با ورود به یک معامله می توانید بر روی سایر سبدهای سهام یا سایر دارایی های خود نیز تاثیر منفی یا مثبت بگذارید چون شما با چیدمان صحیح سهام و دارایی های خود، قادر خواهید بود ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش داده و در صورت ضرر در یک بازار در جای دیگر آن را جبران نمایید.

یک برنامه جایگزین یا نقشه دوم همیشه داشته باشید

نقشه دوم

در صورتی که پیبش بینی های شما بعد از ورود به معامله محقق نشد، شما باید یک نقشه و یا برنامه جایگزین داشته باشید که طبق آن جلوی زیان را بگیرید و از ضرر بیشتر جلوگیری کنید. این موضوع بطور مجدد به تجربه و آگاهی شما از بازارها بر می گردد. با این اصول قادر خواهید بود توانایی ریسک پذیری خود را بالا ببرید. ضمنا در هنگام ورود به معاملات راحت تر تصمیم بگیرید.

برای خود یک هدف ترسیم کنید

اگر ورود به بازار معاملات صرفا یک سرگرمی تلقی کنید، بعد از مدتی، خسته شده و جا خواهید زد. ضمنا انگیزه لازم برای کسب آگاهی و تجربه را در بازار نخواهید داشت. چون هدفی برای خود مشخص نکرده اید و تلاش در این عرصه را بیهوده تلقی می کنید. هدف مشخص انگیزه لازم برای تلاش بیشتر و همچنین سرپا ماندن بعد از زیان های سنگین را خواهد داد.

حد سود و ضرر خود را مشخص کنید

برای اینکه در معاملات خود با یک برنامه هدفمند جلو بروید، نیاز است که یک میزان و حد برای سود و ضرر احتمالی خود ترسیم کنید که این موضوع به شما کمک خواهد کرد که طی مدت سرمایه گذاری راحت تر تصمیم بگیرید و اگر لازم باشد از آن بازار به موقع خارج شوید.

 

 پیشنهاد ما به شما : سرمایه گذاری در دنیای رمزارزها

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، که زیرمجموعه فن آوری های جدید هستند، این امتیاز را به سرمایه گذران خود خواهد داد که با ریسک منطقی و البته سرمایه گذاری بلند مدت، قادر باشند با سرمایه اندک به سود خیره کننده ای برسند که این فن آوری نزدیک به 11 سال است که آغاز شده و تاکنون بسیاری را ثروتمند کرده است و تا آینده ای نه چندان دور جای اسکناس ها و پول های نقد فعلی را خواهد گرفت.

پول های فیات و اسکناس ها، بدون پشنوانه بوده و هروز بی ارزش تر می شوند. پس مردم ترجیح می دهند به جای پول نقد، در بورس، طلا، و یا ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند. البته هیچ کدام به انداز رمز ارزها در بلند مدت سود دهی نخواهد داشت.

جهت احداث مزرعه استخراج ارزهای دیجیتال (از جمله بیت کوین و اتریوم) و یا خرید و فروش و سرمایه گذاری در این حوزه با علیرضا فرید در تماس باشید.

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
آموزش ریپل | xrp چیست | ارزدیجیتال xrp
مقالات اموزشی

ریپل چیست ؟ + ویدئو | رمز ارز XRP ؟| علیرضا فرید

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”] ریپل شبکه بلاکچین و دفتر کل ثبت تراکنش …

مقالات اموزشی

معرفی استیبل کوین تتر (Tether) | استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟ به زبان ساده استیبل کوین به ارز …

ارز دیجیتال yearn.finance | YFI
مقالات اموزشی

مختصری درباره ی ارزدیجیتال یرن فایننس (yearn.finance)

ارزدیجیتال یرن فایننس با نماد اختصاری YFI شناخته می شود. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat