دلایل رشد اخیر قیمت بیت کوین

طی روز های اخیر شاهد بودیم که بیت کوین موفق شد رکورد تاریخی خود را، که 20 هزار دلار بود، بشکند و عبور از مرز 28 هزار دلار آن، تقریبا تمام سرمایه گذراران و خریداران خود را به سود رساند. در ابتدای سال 2020 با شیوع کرونا شاهد سقوط قیمت بیت کوین تا کانال 3 هزار دلار بودیم و حال با آغاز سال 2021 قیمت بیت کوین به بیش از 28 هزار دلار رسید. عملکرد بیت کوین بعد از همه گیری کرونا به عنوان یک دارایی بسیار موفق بوده و تاکنون تواسنته سرمایه گذراران بسیاری را به خود جلب کند. بطوری که علاوه بر شرکت های بزرگ غول های وال استریت نیز نسبت به سرمایه گذاری در بیت کوین چراغ سبز نشان داده اند. حال تصمیم داریم دلایل رشد اخیر قیمت بیت کوین را به طور مختصر برسی کنیم.

هاوینگ بیت کوین یکی از اصلی ترین عوامل در رشد قیمت بیت کوین

هاوینگ بیت کوین هر چهار سال رخ داده و طی آن پاداش استخراج بیت کوین نصف خواهد شد. هدف از چنین مکانیسمی در شبکه بیت کوین کنترل عرضه آن است. بیت کوین بر خلاف پول های سنتی همچون دلار که بدون پشتوانه چاپ می شوند و محدودیتی در عرضه آنها وجود ندارد، محدودیت دارد و تنها 21 میلیون واحد بیت کوین وجود خواهد داشت. از 21 میلیون بیت کوین موجود بیش از 18.3 میلیون آن استخراج شده است. پس فرایند هاوینگ با نصف کردن پاداش استخراج بیت کوین در نهایت عرضه این ارز دیجیتال را کنترل خواهد کرد. در هاوینگ اخیر که در سال جاری شاهد آن بودیم پاداش استخراج از 12.5 به 6.25 واحد تنزل یافت. کمتر عرضه شدن بیت کوین و رشد متقاضیان آن، با توجه به قانون عرضه و تقاضا در نهایت به افزایش قیمت بیت کوین منجرب خواهد شد. شد. در هاوینگ سال 2016 قیمت بیت کوین چنین رشدی را نیز تجربه کرد و در نهایت قیمت آن از 440 دلار در ابتدای 2016 شروع و با هاوینگ بیت کوین در همان سال قیمتش رشد کرد، و در اواخر 2017، قیمت آن به 20 هزار دلار رسید.

لذا با توجه به تاریخچه بیت کوین برخی پیش بینی ها قیمت بیت کوین را در سال 2023 بالای 200 هزار دلار می داند. یک از عوامل موثر در رشد اخیر قیمت بیت کوین و رکورد جدید آن هاوینگ اخیر بیت کوین بوده است.

بحران اقتصادی کرونا و چاپ بدون پشتوانه اسکناس 

بعد از شیوع کرونا و قرطینه سراسری آن شاهد بحران اقتصادی در کشورهای مختلف هستیم. بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که حتی بعد از واکسیناسیون سراسری نیز زخمی ناشی از بحران اقتصادی کرونا بهبود نخواهد یافت. بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا برای جبران کمبود نقدینگی دست به چاپ بدون پشتوانه دلار زده است. چاپ بدون پشتوانه پول در نهایت به بی ارزش شدن آن و تورم ختم خواهد شد. افت ارزش دلار  و حتی پایان نقش آن به عنوان ذخیره ارزی جهان از موضوعاتی است که بسیاری تحیلیگران هشدار آن را داده اند.

از جمله این تحلیل گران، روشیر شارما، تحلیلگر ارشد شرکت سرمایه گذاری مورگان استنلی است که عنوان می کند مقامات آمریکایی برای کنترل شرایط اقتصادی در بحران کرونا دست به چاپ بی حساب دلار زده و بنوعی از نقش دلار به عنوان ذخیره ارزی جهان ،سوء استفاده کردند. این اقدامات از نظر این تحلیلگر اقتصادی به سقوط دلار و پایان سلطنت 100 ساله ی آن بر دنیا ختم خواهد شد. چنانچه که در ماه های اخیر شاهد سقوط شاخص جهانی دلار نسبت به سایر ارزها بودیم.

با افت ارزش دلار علاوه بر بیت کوین شاهد افزایش ارزش فلزات گرانبهایی دیگری همچون طلا خواهیم بود، که بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا از بیم بی ارزش شدن داراییشان به آن پناه برده اند.

سرمایه گذاری  افراد بنام  و شرکت های بزرگ  در ارزهای دیجیتال

ورود شرکت های بزرگ به حوزه ارز دیجیتال و سرمایه گذاری در آنها در رشد اخیر بیت کوین بی تاثیر نبوده چرا که با ورود اسامی بزرگی همچون پی پل، غول پرداخت الکترونکیی، و خرید 425 میلیون دلار بیت کوین توسط شرکت مایکرواستراتژی موجی از اعتماد در حوزه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال شکل گرفت. بطوری که بسیاری از غول های وال استریت انگیزه برای سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پیدا کرده اند.

 مایکل سیلور، مدیر اشد مایکرواستراتژی، که پیش تر منتقد بیت کوین بود، و مدعی بود بیت کوین بزودی به پایان راه خود خواهد رسید، با خرید 425 میلیون بیت کوین توسط شرکتش، همه راه حیرت زده کرده و حتی ماه پیش طی بیانه ای اعلام کرد که مایکرواستراتژی 700 میلیون دلار بیت کوین خریده است. در حال حاضر مایک سیلور از طرفداران بیت کوین بوده و دلیل سرمایه گذاری این شرکت در بیت کوین را مقابله با بحران های اقتصادی و حفظ ارزش دارایی شرکت در برابر تورم ناشی از همه گیری کرونا توصیف کرد.

بسیاری از شرکت بزرگ دیگر هم نیز بخشی از دارایی خود را بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند. از جمله این شرکت ها می توان به  شرکت اسکوئر -Square (متعلق به جک دورسی بنیان گذار توییتر است)، مس میوچوال – MassMutual (یکی از شرکت های بیمه ) و شرکت سرمایه‌گذاری رافر (Ruffer) اشاره کرده که اخیرا تصمیم به سرمایه گذاری در بیت کوین گرفته اند. پیش دستی شرکت بزرگ برای ورود و سرمایه گذاری در بیت کوین و ارزهای دیجیتال موجی از تمایل و تقاضا را بین سایر سرمایه گذاران خرد و کلان شکل خواهد داد که به افزایش قیمت بیت کوین ختم خواهد.

جستوجو برای عبارت بیت کوین طی یک سال اخیر سه برابر شده است

داده های گوگل  حاکی از آن است که طی یکسال اخیر جستوجوی عبارت bitcoin سه برابر شده است. از دلایل این موضوع، ترس اکثریت جامعه از تورم پیش رو بعد از بحرون کرونا می توان عنوان کرد، چراکه بسیاری از افراد معتقد هستند در آینده با موجی عظیمی از توزم رو به رو خواهند شد و جهت حفظ دارایی خود همانند شرکت بزرگ تمایل به سرمایه گذاری در سایر دارایی همچون طلا و بیت کوین پیدا کرده اند.

منتقدان بیت کوین، حالا جزو طرفداران بیت کوین محسوب می شوند

با چاپ بدون پشتوانه اسکناس توسط دولت ها از جمله دولت ایالات متحده بسایری از افرادی که نظری مثبتی  نسبت به  بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نداشتند، حال با خاصیت ضد تورمی این ارزها از آنها حمایت می کنند و حتی آنها را جایگزنی مناسب برای پول های سنتی یا طلا عنوان می کنند. از جمله این منتقدان، ری دالیو، جورج بال و مایک سیلور را می توان نام برد.

ری دالیو (Ray Dalio) که بنیان گذار صندوق پوششی بریج واتر (Bridgewater) است مدت ها پیش همانند مایک سیلور، مدیر مایکرو استراتژی، بیت کوین را نه به عنوان یک ارز و نه به عنوان یک ذخیره ارزش قبول نداشت و حال با توسعه این ارز دیجیتال از نظر خود بر گشته و بیت کوین را جایگزینی برای طلا می داند.

جورج بال (George Ball) مدیر Sanders Morris Harris، که پیش تر از منتقدان بنام بیت کوین بود، اخیرا عنوان کرده  است که بیت کوین غیر قابل انکار بوده و دولت ها باید آن را جدی بگیرند.

همزمان با تغییر دیدگاه منتقدان نسبت به بیت کوین و حمایت آنها از این ارزدیجیتال می توان منتظر جذب سرمایه گذاران بیشتر در این حوزه بود.

پروژه دیفای و بیت کوین

پروژه دیفای در سال میلادی که گذشت با مشارکت قابل توجهی رو به رو شد. این در حالی است که بیت کوین نیز در این پروژه سهیم است. بسیاری از سرمایه گذران بیت کوین با واگذاری  و قفل کردن بیت کوین خود در پروژه دیفای، بدنبال سود در این پروژه هستند. این موضوع موجب افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین شده که به افزایش قیمت این ارز دیجیتال ختم خواهد شد.

بنظر می رسد که طی سالهای اخیر اعتماد عمومی نسبت بیت کوین رشد حیرت انگیزی داشته و بسیاری از پیش بینی ها در مورد این ارز دیجیتال تحقق یافته است. شما هم می توانید با سرمایه گذاری در بیت کوین ضمن حفظ ارزش پول خود، سود بسیاری خوبی را کسب کنید. جهت مشاوره برای خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها، و یا سرمایه گذاری در حوزه استخراج این رمز ارزها، با کارشناس این حوزه، علیرضا فرید در تماس باشید.

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
بیت کوین رقیب دلار | علیرضا فرید
اخبار

ترامپ : من از بیت کوین خوشم نمی‌آید چون رقیب دلار است

ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده در مصاحبه اخیر خود …

امکان پیشی گرفتن اتریوم از بیت کوین
اخبار

خالق اتریوم : احتمال دارد اتریوم جای بیت کوین را بگیرد !

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم در محاحبه اخیری که سه شنبه …

Paypal | ارزهای دیجیتال | خرید و فروش بیت کوین از طریق پی پل | علیرضا فرید
اخبار

پی پل، اعلام کرد که از ارزهای دیجیتال پشتیبانی خواهد کرد

خدمات پرداخت با ارزهای دیجیتال از طریق پی پل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat