ماینینگ در ایران | موصبه جدید ماینینگ | مشلات پیرامون صنعت استخراج در ایران | علیرضا فرید

تبصره جدید استخراج رمز ارز و رویکرد دولت نسبت به صنعت ماینینگ در ایران

تبصره جدید ماینینگ 

رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور طی بیانیه ای از اضافه شدن تبصره جدید ماینینگ به مصوبه سابق استخراج رمز ارزها در کشور اشاره کرد که در مصوبه جدید، ارز استخراج شده توسط ماینر ها باید طبق قوانین بانک مرکزی و جهت تامین ارز وراداتی کشور  مبادله شود. در این دستور العمل، ذکر شده که استخراج کنندگان باید ارز حاصل از استخراج خود را در سقف مبلغ مجاز، بدون واسطه و بطور مستقیم به کانالایی که بانک مرکزی برای آنها مشخص می کند جهت مبادله عرضه نمایند.

مشکلات پیرامون صنعت استخراج در ایران

 پیش از این فعالان حوزه ماینینگ این امکان را داشتند که درآمد حال از استخراج رمز ارز خود را با نرخ روز به ریال،دلار و یا ارز دیجیتال تتر مبدل کنند، و حتی امتیاز صادرات و تخفیف مالیاتی برای استخراج کنندگان در نظر گرفته شده بود. حال با ارائه تبصره جدید، این حقوق برای فعالان صنعت ماینینگ در نظر گرفته نشده و باید ارز حاصل از استخراج خود را از راه هایی که بانک مرکزی برای آنها در نظر گفته مبادله کنند. ضمنا در این تبصره مشخص نشده است که بانک مرکزی نرخ رمز ارزهای حاصل از استخراج را با کدامین معیار و حتی کدامین نرخ دلار مبادله می کند. در هیچ جای دنیا جهت مبادله ارز دیجیتال واسطه ای به نام بانک مرکزی وجود ندارد.

حال دولت دلیل این کار را نامین ارز وارداتی کشور توصیف کرده است که می تواند ضربه ای مهلک به صنعت ماینینگ گشور بزند. چرا که در مصوبه ی پیشین نیز شاهد مشکلات گوناکونی برای این حوزه از جمله تعرفه برق 960 تومانی و نرخ 9 برابری قیمت برق بودیم که خود بدون در نظر گرفتن حواشی پیرامون فرایند استخراج از جمله اصطلاک دستگاه ها و عدم کارد یکسره ماینر ها مشکلاتی فراوانی را فارم های استخراج ایجاد کرده بود. این تعرفه هزینه اجرایی استخراج را بالا برده بود که شاید افزایش اخیر نرخ دلار توانست انگیزه  را برای ادامه فعالیت در این صنعت ماینینگ ایجاد کند. اما ارائه این تبصره، موجب افزایش ریسک سرمایه گذاری در ماینینگ، خروج فارم های استخراج از کشور و حتی امکان فعالیت زیر زمینی برای فعالان این حوزه شود.

رویکرد دولت نسبت به صنعت ماینینگ

به نظر می رسد که در حالی که کشور های مختلف از جمله چین، ژاپن، ونزوئلا و حتی روسیه اخیر تمرکز خود را پیرامون ارزهای دیجیتال گذاشتند، دولت لزوم حمایت این حوزه را در نظر نگرفته است و به این این باور نرسیده است که در شرایط کنونی اقتصادی، این صنعت می تواند ضمن ارزآوری، به اشتغال زایی و بهبود معیشت اقتصادی سیر عظیمی از افراد کمک کند. پیش تر اخبار شناسایی و پلمپ فارم های استخراج غیر قانونی توسط نیروی انتظامی شنیده شد که خبر از شرایط سخت ماینینگ و ترغیب افراد برای فعالیت های زیر زمینی را می دهد.

 

کلمات کلیدی:تبره جدید ماینینگ و مشکلات پیرامون آن، مشکلات پیرامون صنعت استخراج در ایران

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
دیدگاه ایلان ماسک نسبت به بیت کوین
اخبار

حمایت مشروط ایلان ماسک از بیت کوین

این روزها تمامی اخبار منفی به سمت بیت کوین سرازیر …

سود سرمایه گذاری بیت کوین در بین کشور ها | علیرضا فرید
اخبار

سود سرمایه گذاری بیت کوین برای چه کسانی و چطور بیشتر بوده است؟

در حالی که طی روز های اخیر شاهد افت چشمگیر …

بیت کوین رقیب دلار | علیرضا فرید
اخبار

ترامپ : من از بیت کوین خوشم نمی‌آید چون رقیب دلار است

ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده در مصاحبه اخیر خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat