بیت کوین چیست؟ آموزش بیت کوین به همراه ویدئو

بیت کوین (Bitcoin) پادشاه ارزهای دیجیتال و نخستین رمز ارز ارائه شده در دنیای کریپتو است، که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد. مفهوم بیت کوین که از دو حرف لاتین Bit به معنی واحد اطلاعات کامپیوتر و Coin به معنی سکه تشکیل شده است، و در واقع به معنی سکه (ارز) دیجیتال است. این رمز ارز در ابتدا بسیار ناشناخته بود و جایی برای صحبت بعنوان یک کالایی مبادل ای نداشت، ولی رفته رفته این سکه دیجیتال در میان مردم جای خود را پیدا کرد. بیت کوین توسط شخصی ناشناس، با لقب ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. هدف از ارائه Bitcoin، جایگزینی مناسب برای پول های سنتی فعلی  بود.

طی سالهای اخیر و الخصوص در ایران، بیت کوین سر و صدای زیادی پیدا کرده است و طرفداران زیادی به سوی این ارز دیجیتال جهت سرمایه گذاری و حتی مبادله کالا جذب شدند. السالوادور نخستین کشوری بود که بیت کوین را به رسمیت شناخت.

باید گفت که برای درک بهتر این رمز ارز، نیاز است که ابتدا با مفهموم بلاکچین آشنا بشویم چرا که بلاکچین ساختار بیت کوین را تشکیل داده و ‌بصورت اختصاصی برای آن طرحی شده است. شما در سایت علیرضا فرید قادر خواهید با مفهموم بلاکچین به زبان ساده و مفصل آشنا شوید.
حال در این مقاله تصمیم داریم مفهوم بیت کوین و خوصیات ویژه ی آن را بصورت جامع و در عین حال خلاصه برای افرادی که تازه وارد این حوزه شدند توضیح دهیم.

بیت کوین چه زمانی و توسط چه کسی معرفی شد ؟

حال اقتصاد دنیا در سال ۲۰۰۸ خوب نبود، چاپ بی حساب کتاب پول توسط بانک مرکزی، تورم به بازار تزریق کرده بود و لازم بود که پولی معرفی شود که هوشمندانه عرضه خود را کنترل کند و از طرف دیگر تحت کنترل یک بخش متمرکز همچون بانک های مرکزی نباشد. دلیل این امر این بود که این ارگان ها همواره زیر نظر سیاست های غلط دولتمردان، ضربه های مهلکی اقتصادی به مردم وارد کرده بودند. در همین هنگام شخصی ناشناس با لقب ساتوشی ناکاماتو (satoshi nakamoto) بیت کوین را به دنیا معرفی کرد.

بیت کوین با قابلیت کنترل عرضه، محدودیت تعداد و غیر متمرکز  بودن ( کنترل توسط تمام کاربران )  و تراکنش های همتا به همتا ( بدون واسطه ای همچون بانک )، تمام ویژگی های مثبت را برای یک کالای مبادله جدید و جایگزین اسکناس های سنتی را داشت. علاوه بر این تراکنش های بیت کوین نیز ناشناس بوده و با سرعت بالایی انجام می شد. ساتوشی ناکاماتو این ویژگی های مثبت بیت کوین را بوسیله ساختار بلاکچین ایجاد کرد. تکنولوژی بلاکچین که بطور اختصاصی برای بیت کوین طراحی شده بود خود تحولی بزرگی در دنیای تکنولوژی ایجاد کرد.

بلاکچین همان تکنولوژی بود که باید برای زیر بنای بیت کوین ساخته می شد تا بیت کوین، غیر متمرکز و هوشمند باشد و از هر گونه تقلب در تراکنشهای آن جلوگیری شود.

پس بلاکچین، یک اختراع تاریخی با ارائه بیت کوین به دنیا معرفی و صنعت اقتصاد و هوش مصنوعی را دگرگون کرد، چرا که علاوه بر بیت کوین سایر رمز ارزهای فعلی نیز بر بستر همین تکنولوژی ساخته شده اند. بلاکیچن علاوه بر اقتصاد در سایر زمینه ها همچون اینترنت اشیا، هنر، هشو مصنوعی و غیره … کاربرد دارد.

ساتوشی ناکاماتو | مخترع بیت کوین

ساختار بیت کوین 

ساختار این ارز دیجیتال بر اساس بلاکچین است که زیر بنای بیت کوین بوده و در سایر رمز ارزها نیز استفاده می شود. برای آشنایی کامل نسب به ساختار بیت کوین حتما مطب آموزشی ساختار بلاکچین را مطالعه فرمایید.

خصوصیات بیت کوین :

 تراکنشهای همتا به همتا، امنیت در مبادلات، ناشناس بودن در مبادلات، غیر متمرکز بودن، سرعت مناسب در تراکنش ها، محدودیت در تعداد و کنترل عرضه از مهم ترین خصوصیات بیت کوین است که به برسی آنها خواهیم پرداخت.

تراکنش های همتا به همتا

تراکنش های بیت کوین همتا به همتا است، و این بدین معناست که در انجام تراکنش ها، هیچ واسطه ای همچون بانک ها وجود ندارد و تمام فرایند ها مستقیما توسط خود شبکه هوشمند بیت کوین کنترل می شود. تعداد زیادی کامیپوتر یا پردازشگر ( ماینر ) در سرتاسر دنیا بصورت غیر متمرکز و داوطلبانه با حل کردن معاملات پیچیده ریاضی تراکنش های بیت کوین را برسی می نمایند و به عملکرد و امنیت شبکه کمک می کنند و در قبال آن بیت کوین پاداش می گیرند.

تراکنش های همتا به همتا و بدون واسطه در بیت کوین باعث شده که این رمز ارز، هزینه های مبادلات را، با حذف واسطه هایی همچون بانک ها، کاهش دهد. این موضوع به خودی خود موجب می شود کارمزد تراکنش های بیت کوین نسبت به پولهای سنتی کمتر باشد.

در طرف دیگر ماجرا بحث تقلب و اشتباهات بانکی است که با جایگزینی یک شبکه هوشمند به جای بانک ها، عملا غیر ممکن خواهد بوده و شفافیت مبادلات بیشتر خواهد. همچنین با حذف واسطه ها، سرعت انجام مبادلات نیز، افزایش خواهد یافت.

تراکنش بیت کوین | علیرضا فرید
مبادله همتا به همتا بیت کوین

غیر متمرکز بودن در عین امن بود شبکه بیت کوین

بیت کوین که توسط ساتوشی ناکاماتو معرفی شد به وسیله ساختار بلاکچین خود قادر است بدون آنکه سازمانی بر آن نظارت داشته باشد، ساختار خود را طبق برنامه اعمال شده، کنترل کند. این ساختار هوشمند از هرگونه تقلب و یا دستکاری در شبکه خود جلوگیری به عمل آورد. ساختار بلاکچین بیت کوین بدین گونه است که اطلاعات مربوط به شبکه و تراکنش ها در سرتاسر شبکه توضیع شده است. لذا با دستکاری اطلاعات، بلافاصله سایر بخش ها از تغییر و تقلب با خبر خواهند شد و بدین ترتیب، سیستم بلاکچین بیت کوین بدون نیاز به نظارت ارگانی، امنیت خود را تضمین می کند.

اصطلاحا می گویند ساختار اطلاعات در بیت کوین به صورت یک دفتر کل توزیع شده (DLT) است. و همان طور که از این اصلاح پیداست، این شبکه یک بانک اطلاعاتی توزیع شده است که توسط همه افراد، بصورت غیر متمرکز کنترل می شود.

به زبان ساده تر تصور کنید در یک گروه یک کتاب دارید و تمامی اعضای گروه یک نسخه کامل از آن کتار را نیز دارند، اگر کسی قصد این را داشته باشد که در کتاب و محتوای آن تغییری ایجاد کند سایر افراد، با در دست داشتن نسخه اصلی، از تقلب با خبر خواهند شد. بنابراین تغییر و تقلب در کتاب غیر ممکن خواهد بود. ویژگی غیر متمرکز بودن در واقع همان ساختار بلاکچین است، که به وسیله بلوک های ذنجیره وار، اطلاعات تراکنشها را در سرتاسر شبکه؛ توضیع می کند. بدین صورت امکان تقلب در شبکه بیت کوین را تقریبا غیر ممکن است.

 

ساختار بیت کوین | بیت کوین چیست
ساختار دفتر کل توزیع شده در بلاکچین بیت کوین

 

ناشناس بودن افراد در تراکنش های بیت کوین

ناشناس بودن در مبادلات، یکی از ویژگی های منحصر بفرد بیت کوین است. این ویژگی اجازه می دهد طرفین مبادله بصورت ناشناس و تنها با یک لقب، امکان مبادله داشته باشند. این مبادلات یا تراکنشها برای هیچ ارگانی قابل ره گیری نیست. این خصوصیت باعث شده که ضمن افزایش مبادلات غیر قانونی، تحریم های اقتصادی ابر قدرت هایی چون آمریکا نیز، کم رنگ تر شود. لذا عده بسیاری، ناشناس بودن هویت ساتوشی ناکاموتو را به دلیل عنوان کردند که از قدرت های سیاسی در امان باشد. این ویژگی بیت کوین می تواند در تضعیف دلار به عنوان ذخیره ارز جهانی نقش پر رنگی داشته باشد، در طرف دیگر همین قابلیت موجب شده، دولت های مرکزی به بیت کوین تمایل آنچنانی نشان ندهند.

خصوصیت ناشناس بودن بیت کوین به دلیل وجود امضاهای دیجیتال مختص به هر فرد در بلوک های بیت کوین است که به جای نام و نام خانوادگی افراد، آنها را بصورتی کاملا متمایز، از بقیه جدا کرده و همچون اثر انگشت عمل می کند.

سرعت بیت کوین در تراکنش ها 

اگر بنا داشته باشیم بیت کوین را با سیستم نقل و انتقالات مالی سنتی قیاس کنیم، خواهیم دریافت که سرعت تراکنش ها در این رمز ارز به لطف حذف شدن واسطه ها ( تراکشن های همتا به همتا )، به نسبت سیستم های سنتی بالا است. البته نباید فراموش کرد که با گسترش شبکه بیت کوین سرعت تراکنش های آن و تایید نهایی تراکنش ها، کاهش یافته است. در ابتدای امر این ویژگی بیت کوین عملکرد بهتری داشت.

لازم به ذکر است که بیت کوین نسبت به سایر رمز ارزها همچون اتریوم سرعت پایین تری در مبادلات دارد و این نقطه ضعف شبکه بیت کوین بین سایر رزم ارزها است.

کنترل عرضه بیت کوین

کنترل عرضه همان ویژگی است که بیت کوین را نسبت به پول های سنتی با ارزش تر خواهد کرد. در دنیای اقتصادی فعلی، هر بانک مرکزی برای مثال بانک مرکزی آمریکا، قادر است تصمیم به چاپ دلار  برای جبران کمبود بودجه خود کند. این چاپ اگر با پشتوانه ای همچون طلا در بانک مرکزی باشد بی عیب است، ولی مشکل از جایی شروع می‌شود که این چاپ اسکناس ها اکثر اوقات بی حساب و بدون پشتوانه بوده و در نهایت موجب بی ارزش شدن پول و افزایش تورم، خواهد شد. این همان اتفاق ناگواری است که سال ۲۰۰۸ بیشتر کشور ها را گرفتار خود کرد و از همینجا معرفی بیت کوین کلید خورد.

البته ناگفته نماند که با چاپ بی حساب دلار، سایر کشورها نیز، صدمه خواهد دید و تورم آن به سایر ارزها به غیر از دلار لطمه خواهد زد. دلیل آن این است که دلار به عنوان ذخیره ارزی جهان معرفی شده و همین امر نوعی پشتوانه برای دلار به حساب می آید. پس سایر ارزها با چاپ بی حساب دلار بی ارزش خواهند شد، و بنوعی تورم به سایر کشورها صادر میشود!! حال اینجا بیت کوین اینجا وارد عمل شده، و با کنترل عرضه خود حرف جدیدی برای گفتن خواهد داشت چرا که هم مانند طلا محدود است، و هم عرضه خود را کنترل می کند.

اما بیت کوین چطور عرضه خود را کنترل می کند ؟

بیت کوین هر چهار سال یکبار پاداش خود به ماینر ها را نصف می کند و طی این فرایند عرضه بیت کوین در واقع هر چهار سال یکبار نصف خواهد شد. این پروسه به هاوینگ بیت کوین معروف است که اخرین بار در اردیبهشت سال 1399 رخ داد و پاداش هر از 12.5 به ازای هر بلوک به 6.25 کوین نزول پیدا کرد. بیت کوین با کنترل عرضه خود و محدود بودن تعداد آن، از تورم و بی ارزش شدن خود پیشگیری به عمل می آورد.

مهم تر از آن فرایند هاوینگ بیت کوین موجب خواهد شد که در کنار پذیرش بیشتر بیت کوین و افزایش تقاضا برای آن، عرضه آن نیز، کمتر شود.  این یعنی بیت کوین همانند طلا به مرور زمان نایاب تر خواهد شد و استخراج آن نیز سختر، و در طرف دیگر تقاضا برای آن، با افزایش پذیرش جامعه، بیشتر می شود. همین امر با قانون عرضه و تقاضا، سرمایه گذاری در بیت کوین را، توجیه می کند.

چه تعداد بیت کوین وجود خواهد داشت؟

تعداد بیت کوین ها محدود است و نزدیک به 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت.عرضه این بیت کوین ها از طریق استخراج ماینرها و پردازنده ها می گیرد. این ماینر ها بیت کوین ها بصورت پاداش، بابت تجزیه و تجلیل تراکنش های شبکه، دریافت خواهند کرد و بیت کوین ها به حساب صاحب این دستگاه ها، فرستاده خواهند شد. تا تاریخ ۷ شهریور ۱۴۰۰، تعداد ۱۸٫۸۰۰٫۷۱۸ بیت‌کوین استخراج شده است.

بیت کوین چگونه تولید می شود ؟ 

همانطور که پیش تر عرض کردیم، بیت کوین در تعداد محدودی وجود خواهد داشت و مانند اسکناس ها ی سنتی قابل عرضه در تعداد نا محدود نیست. موضوع دیگر این است که بیت کوین شباهت زیادی به طلا دارد و مانند طلا در تعدادی محدود قابل استخراج خواهد بود. معادن طلا همانند بیت کوین در تعداد محدودی وجود دارند و همین امر باعث شده طلا کالای با ارزش و نادر باشد. فزایند تولید یا همان استخراج بیت کوین را، ماینینگ (mining) می گویند. ماینینگ در زبان انگلیسی به معنی استخراج است.

فرایند استخراج بیت کوین

تراکش های بیت کوین در بستر شبکه بلاکچین رخ می دهد و ساختار بلاکچین بیت کوین، به گونه ای است اطلاعات مربوط به هر تراکنش را در بلوک ها جای گذاری کرده است. این بلوک ها در سرتاسر شبکه بصورت ذنجیره وار به هم متصل شده اند و ساختار بلاکچین را شکل داده اند. همان طور که گفتیم ساختار بلاکچین به گونه ای است که خود شبکه بدون نظارت ارگانی به شکل اتومات، بر خود نظارت دارد، پس اطلاعات تراکنش های ذکر شده نیازمند برسی و تایید توسط خود شبکه است. برسی و پردازش این حجم اطلاعات، نیازمند یک سوپر ابر کامپیوتر است.  پس سوال پیش می آید که شبکه بیت کوین این نیروی پردازش را از کجا تامین میکند؟از طرف دیگر اگر یک کامیپوتر این اطلاعات را پردازش کند دیگر غیر متمرکز بودن بیت کوین زیر سوال خواهد رفت. پس راه حل چه خواهد بود ؟!

شبکه بیت کوین برای پردازش اطلاعات تراکنش های خود بجای بهر گیری از یک سوپر کامپیوتر متمرکز، از هزاران کامپوتر و پردازش گر شخصی در سرتا سر دنیا دعوت به همکاری می کند. اما افراد چرا باید کامپیوتر ها و پردازش گرهای شخصی خود را در اختیار شبکه بیت کوین قرار دهند؟ این موضوع برای آنها چه سودی خواهد داشت ؟

شبکه بیت کوین برای ایجاد انگیزه برای مشارکت کامیپوتر ها و پردازشگر های شخصی، به اعزای پردازش اطاعات شبکه بیت کوین، به آنها واحد های مشخص بیت کوین بر اساس میزان مشارکت آنها در شبکه، اهدا خواهد کرد.

این گونه است که بیت کوین های اهدا شده وارد شبکه می شوند و اصطلاحا بیت کوین استخراج (ایجاد) خواهد شد.

در ابتدای ظهور بیت کوین که این رمز ارز ناشناخته بود، استخراج آن توسط پردازش گ های ساده مانند پردازش گر موبایل یا لب تاپ های خانگی میسر بود.   در آن زمان تراکنش های شبکه نیز بخاطر ناشناخته بودن بیت کوین، بسیار محدود بود. حتی قیمت این رمز ارز بسیار پایین و بی ارزش تر از قیمت فعلی بود. اما رفته رفته با شناخته تر شدن بیت کوین، تراکنش های شبکه نیز بیشتر شده و بنوعی شبکه شلوغ تر شد. همین امر موجب شد که پردازش شبکه و استخراج بیت کوین نیازمند کامیپوتر ها و پردازش گر های حرفه ای تری باشد.

اما پردازش گر حرفه ای قیمت بالاتری هم داشت و اگر قیمت بیت کوین رویه صعودی خود را نداشت، دیگر توجیهی برای مشارکت کامپیوتر ها ( ماینرها ) نبود. ویژگی کنترل عرضه بیت کوین (هاوینگ بیت کوین) تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت بیت کوین داشت. قیمت بیت کوین آنقدر رشد خوبی داشت که بسیاری از افراد تصمیم گرفتند دست به استخراج بیت کوین بزنند. افزایش شمار تقاضا برای استخراج موجب رقابت بیشتر شده و استخراج نیز بمرور زمان سخت تر می شود. مشارکت در استخر استخراج بیت کوین، که تعداد از تعداد بی شماری پردازنده تشکیل شده است، راه حل مناسبی برای استخراج راحتر پردازنده ها بود.

ماینینگ بیت کوین | ماینر

ماینر یا ریگ ماینینگ چیست ؟

شرکت های صنعتی با رشد قیمت بیت کوین و صرفه اقتصادی افراد برای خرید کامپیوتر های حرفه ای، تصمیم به ارائه پردازش گر های تخصص یافته ای بنام ماینر یا (ASIC) شدند. یکی از مشهورترین این شرکت ها، کمپانی BITMAIN است که ماینر های تخصص یافته برای استخراج بیت کوین را عرضه می کند و هروز در حال ارتقا و پیشرفت سیستم های پردازشی خود است. با رشد قیمت بیت کوین، افراد زیادی در سر تا سر دنیا جهت کسب درآمد، تصمیم به خرید این ماینر ها گرفتند.

ریگ ماینینگ و کیس ماینینگ ، معروف ترین دستگاه های استخراج بیت کوین

از آنجا که کارت های گرافیک نقش بسیار مهمی در پردازش اطلاعات در کامپگیوتر های شخصی را دارند و بازار استخراج بیت کوین هروز داغ تر می شود، حال شرکت های تولید کننده قطعات کامپیوتر نیز، تصمیم به ارائه کارت های گرفیک و ماربرد های تخصصی مایننیگ را، گرفتند. از جمله مشهور ترین این شرکت ها، کمپانی ایسوس (asus) است.

این کارت های گرافیک می توانند به صورت یک کیس کامیپوتر شخصی و یا در قالب یک شاسی ریگ ماینینگ بر اساس توان پردازش، ب هم متصل شده، و در نهایت یک سیستم ماینینگ را، تشکیل میدهد.  امروزه بسیاری از شرکت ها و افراد برای کسب درآمد نجومی به دلار، اقدام به خرید این سیستم های ماینینگ کردند. اما سیستم های ماینینگ چه تفاوتی با ماینر های ذکر شده دارند؟

مزیت ریگ ماینینگ و کیس ماینینگ نسب به ماینر ها چیست

کارت های گرافیک به نسبت بسیاری از پردازشگر های ماینر ها برق کمتری مصرف می کنند. همچنین صرفه اقتصادی یک کارت گرفیک ماینینگ  بیشتر است، چرا که ضمن استخراج ارز، می توان از آن در زمینه ی مختلف در کامیپوتر های شخصی (همانند رندرینگ یا بازی ) بهره برد و یا در صورت تمایل، آنها را به عنوان کالای دست دوم، بدون افت چشم گیر قیمت، فروخت.

ناگفته نماند که لزومی به استفاده از کارت های گرافیک تخصص یافته ماینینگ برای استخراج بیت کوین نیست و میتوان از با داشتن داشن کافی از سایر کارت گرفیک ها و قطعات، در ماینینگ بهره برد.

همچنین، قطعات کامپیوتر و مادربرد در صورت خرابی و داغ کردن نسبت به ماینرها راحت تر تعمیر می شوند.  در کنار همه ی این ها، در ایران نیز ماینر کالای قاچاق عنوان شده و این موضوع یک چالش بزرگ برای فعال این حوزه شده، که افراد را ترغیب کرده به سمت ریگ ماینینگ  و کیس ماینینگ بروند.

این نکته نباید فراموش شود که اسمبل کردن این کارت های گرافیک و کیس های جهت استخراج بیت کوین نیاز به کانفیگ و مهارت ویژه دارد.

اگر این کارت های گرفیک در قالب یک کیس کامل ( هارد، مادربرد، پاور ، کارتهای گرافیک ) به آنها کیس ماینینگ و اگر روی یک شاسی ریگ ماینینگ سوار شوند و از طرق یک مبدل کارت های گرافیک به هم متصل شوند به آن، ریگ ماینینگ گویند.

جهت خرید انواع ریگ ماینینگ، شاسی ریگ ماینینگ ( در سایز های مختلف )، کیس ماینینگ، انواع قطعات کامپیوتر ( مادربرد، کارت گرافیک، پاور، مبدل ) و تعمیر کارت های گرافیک بصورت تضمیمی می توانید با فروشگاه علیرضا فرید در تماس باشید.

کیس ماینینگ و ریگ ماینینگ

بیت کوین در کجا نگهداری می شود ؟

بیت کوین همانند پولهای سنتی یا حتی طلا در بانک یا صندوق اماناتی  نهگداری نمی شود، بلکه دارایی دیجیتال افراد در شبکه محفوض خواهد ماند و افراد با دسترسی به پسورد شخصی خود، قادر خواهند بود بر بیت کوین های موجود، تسلط داشته باشند.

بیت کوین همانند پول های سنتی دارای کیف پول ( Bitcoin Wallet ) است اما با این تفاوت که این کیف پول ها به صورت دیجیتالی عمل می کنند. کیف پولهای بیت کوین ( ولت بیت کوین ) به دسته سرد و گرم تقسیم بندی شده که کیف در کیف پول های گرم افراد بصورت آنلاین با حساب کاربری خود در ارتباط هستند. کیف پولهای های آنلاین معمولا به صورت وب، اپلیکشن موبایل و دسکتاپ در تمامی دتسگاه های هوشمند متصل به اینرنت قابل اجرا هستند. از جمله این کیف پولهای آنلاین می توان به (Samourai Wallet) ، (Mycelium) و غیره را نام برد. از مزایای کیف پول های گرم ( آنلاین ) دسترسی آسان و سهولت استفاده از این نرم افزارها خواهد بود ولی از معایب آنها که شامل سطح امنیت بسیار پایین و امکان هک شدن است، نباید غافل شد.

 

والت بیت کوین | ولت بیت کوین |
Bitcoin Wallet

 

نوع دیگر کیف پولهای بیت کوین نوع گرم است که کاربر بصورت آفلاین به حساب بیت کوین خود دسترسی دارد. این نوع معمولا به صورت کاغذی  و سخت افزاری است. در نوع کیف پول کاغذی بیت کوین، اطلاعات خصوصی فرد در قالب پسورد یا QR کد است چاپ شده و کاربر باید این کاغذ را پنهان نماید. ویژگی این کیف پول هزینه پایین و امنیت نچندان بالا در کنار بازیابی سخت اطلاعات خواهد بود.

نوع دیگر کیف پول گرم بیت کوین، کیف پول سخت افزاری است که اطلاعات حساب کاربری فرد، در یک سخت افزار همچون فلش، قرار دارد و افراد بصورت آفلاین، قادر به دسترسی به آن هستند. در این نوع ولت بیت کوین، افراد با هزینه نچندان بالا قادر خواهند بود، امنیت بسیار بالایی را در کنار سهولت استفاده تجربه نمایند، و از آنجا که امن بود مهم ترین ویژگی یک ولت یا کیف گول دیجیتال است، پس کیف پولهای سخت افزاری یهترین نوع کیف پولهای بیت کوین هستند.

فروش انواع ولت بیت کوین
فروش انواع wallet بیت کوین

 

آینده بیت کوین

حدود سیزده سال از معرفی بیت کوین گذشته است و طی این سالها بیت کوین هروز توسط افراد بیشتری جذب شده و حال نگاه به آن به عنوان کالای مبادله، دیگر دور از ذهن نیست. این رمز ارز آنچنان میان مردم پذیرفته شده که بسیاری از افراد مبادله املاک، خودرو و حتی خدمات صنف شخصی خود را در قبال بیت کوین پذیرا هستند، تسلا یکی از بزرگترین این شرکت ها است.

این موضوع حدود دو سال پیش بسیار دور از ذهن به نظر می رسید ولی مقبولیت بیت کوین با سرعت سرسام آوری در حال افزایش است. بسیاری از کمپانی های بزرگ همچون مایکرو استراتژی اقدام به سرمایه گذاری در بیت کوین کرده اند و در گذشته نچندان دور غول های پرداخت الکترونیکی همچون پی پل و ویزا اقدام به پذیرش بیت کوین کردند.

 

بیت کوین کالایی همانند طلا!

قانون عرضه و تقاضا تاثیر مستقیمی بر ارزش یک کالا دارد. طبق این قانون هر چه تقاضی یک کالا نسبت به عرضه آن بیشتر باشد، قائدتا، ارزش آن کالا نیز بیشتر خواهد شد. طلا با همین اصول تبدیل به کالایی لوکس و با ارزش شد. بیت کوین تمام ویژگی های طلا را دارد و مانند طلا در تعداد محدودی قابل عرضه است و در عین حال تقاض برای آن به صورت در حال افزایش است. این موضوع در سالهای آینده می تواند افزایش قیمت بیت کوین را تا حتی یک میلیون دلار! متحمل سازد.

انتقاد ها به بیت کوین

با این حال انتقاد های بسیاری به بیت کوین شده است که از مهم ترین آن نقش در تولید کربن و تخریب محیط زیست با فرایند ماینینگ و همچنین ناشناس بودن در مبادلات آن افزایش فعالیت های پولشویی و تروریستی دامن زده است. در همین راستا شرکت های تولید کننده کارت گرافیک و ماینر، برای پیشگیری از ضرر به دنبال تولید چیپ های بهینه شده و پیشرفته، با قدرت پردازش بالا و مصرف پایین انرژی، هستند. ما هروز شاهد پیشرفت این تکنولوژی هستیم. در طرف دیگر دولت ها با سازمان هایی همچون FATF، تصمیم به کنترل پولشویی از طریق ارزهای دیجیتال، هستند.

 

جهت مشاوره حضوری و غیر حضوری رایگان برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با دفتر علیرضا فرید درتماس باشید.

 

ضمن سپاس از توجه شما، با انتقادات و پیشنهاد های خود و سوالات خود پیرامون مفاهیم بیت کوین، به تولید محتوای آموزشی بهتر کمک کنید.

 

 

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
مقالات اموزشی

تفاوت کوین و توکن در چیست ؟

ارزهای دیجیتال (crypto currency) به طور معمول به دو دسته …

نحوه استخراج بیت کوین | هدف ماینینگ
مقالات اموزشی

ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست ؟

ماینینگ بیت کوین (Bitcoin Mining) در لغت به معنی استخراج …

استخر استخراج | mining pool | روش پرداخت PPS و PPLNS
مقالات اموزشی

شیوه های پرداخت بیت کوین در استخرهای استخراج

از زمان گسترش ارزهای دیجیتال، استخراج بیت کوین همواره پر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat