بلاکچین چیست ؟ به همراه ویدئو

در حالی که طی سالهای اخیر بیت کوین و ارزهای دیجیتال به عنوان فناوری نوین و ابزاری سود آور برای کسب درآمد شناخته شده است، با این حال عده ی بسیاری کمی از جزئیات ساختار آن اطلاع دارند و با ماهیت بیت کوین و ساختار بلاکچین آشنا هستند. بلاکچین (Blockchain) منحصر به شبکه بیت کوین نبوده و در تمامی رمز ارزها کاربرد دارد. برای آشنایی با دنیای رمزارزها لازم است ابتدا با اسختار بلاکچین آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم ساختار Blockchain را به شکل مختصر و به زبانی ساده برسی نماییم

مروری بر تاریخچه بیت کوین 

همزمان با بحران اقتصادی سال 2008 میلادی که یکی از علل آن چاپ بدون پشتوانه پول توسط بانکهای مرکزی بود، فردی ناشناس بنام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) طی مقاله ای از بیت کوین (Bitcoin) رو نمایی کرد. هدف از رونمایی بین کوین، معرفی یک واحد مالی دیجیتال جدید بود که برای  مبادله پول بین افراد بود که تفاوت هایی با پولهای شنتی فعلی داشت. از جمله این تفاوت ها بدون واسطه بودن و تراکنش های هوشمند در شبکه بیت کوین بود. و از همه مهم تر این پول دیجیتال مانند سایر پولهای سنتی نا محدود نبوده و در تعداد محدودی به بصورت کنترل شده عرضه خواهد خواهد . هاوینگ بیت کوین یا نصف شدن پاداش بیت کوین، جزو همین عوامل کنترل کننده عرضه بیت کوین است. چاپ بی حساب و نامحدود اسکناس و تورم شدید که نتیجه ی آن بود، از انگیزه های شاتوشی ناکاموتو برای ایجاد یک پول ضد تورم هوشمند همچون بیت کوین بود.

در ساختار بیت کوین تمرکز زدایی لحاظ شده بدین معنی که دیگر سیستمی همچون بانک های مرکزی بصورت متمرکز بر روی تراکنش ها و دارایی افراد نظارت ندارد و خود سیستم بصورت هوشمندانه همه موارد را کنترل می کند. شبکه بلاکچین بصورت رمز نگاری شده برای بیت کوین زیر بنا شد تا مبادلات و هویت افراد در آن بصورت ناشناس باقی مانده ‌و در عین حال امنیت و سابقه مبادلات حفظ شود. در آخر که بیت کوین معرفی شده توسط ساتوشی ناکاموتو قادر بود بسیار از ضعف و چاله های اقتصادی دنیای جدید را پر کند.

چرا ساتوشی ناکاماتو ناشناس است؟

برخی غیر قابل رهگیری بودن این رمز ارز را، دلیل ناشناس بودن هویت اصلی ساتوشی ناکاموتو عنوان می کنند چرا که باور دارند او خود را از دست قدرت های اقتصادی و بانک مرکزی پنهان کرده است. بنا بر اضهارات بسیاری از کارشناسان، بیت کوین ساتوشی با سیستم سنتی بانکهای مرکزی و الخصوص دلار، به عنوان ارز جهانی، مقابله خواهد کرد. پس لازم است که هویت سازنده آن فعلا ناشناس بماند.

بلاکچین و ساتوشی ناکاماتو

 

بلاکچین به زبان ساده 

صدها سال پیش جهت مبادله کالا از طلا استفاده می شد. طلا مانند پول های امروزی نقطه ضعف چاپ بدون پشتوانه را نداشت، پشتوانه ی آن نادر بودن آن و نسبیت عرضه به تقاضای آن بود. طلا در معادن توسط کارگران و جویندگان استخراج می شود. بنابر این هم اکنون نیز همه چیز برای طلا بعنوان به رسمیت شناختن آن به عنوان کالای مبادله بی نظیر به نسبت پول های سنتی فراهم است، چراکه بسیاری از نقاط ضعف پول های امروزی مانند عدم پشتوانه و عرضه بی حساب را ندارد.

ولی نکته مهم در یک کالای مبادله، نحوه انجام مبادلات و امنیت آن است که بدون آنکه سیستم کنترل کننده متمرکزی بر آن نظارت داشته باشد شرایط یک مبادله را فراهم آورد. ساتوشی ناکاموتو با معرفی بیت کوین و سیستم بلاکچین که ساختار منحصر بفرد بیت کوین را تشکلیل می دهد در واقع نوعی طلای دیجیتال ارائه کرد که نقاط ضعف طلای فیزیکی برای مبادلات را نداشت.  شاید تنها نقطه ضعف آن پذیرش آن توسط مردم بود که زمان همه چیز را برای آن می تواند حل کند.

بیت کوین همانند طلا قابل استخراج است و افرادی که با کامپیوتر ها و پردازشگرهای شخصی خود، تراکنش های بیت کوین را پردازش می کنند و به ساختار و امنیت این شبکه  کمک می کنند، در نهایت سیستم بلاکچین، بیت کوین به آنها به عنوان  پاداش هدیه می دهد و بدین ترتیب بیت کوین همانند طلا استخراج و عرضه می شود. البته تعداد بیت کوین الارغم موجودی طلا در معدن جهان، مشخص است و  درنهایت، 21 میلیون واحد خواهد بود.

ساختار شبکه به نوعی است که استخراج آن به مروز زمان سخت تر و عرضه آن محدود تر خواهد شد در نتیجه مانند طلا هروز با ارزش تر و نادر تر خواهد بود.

حال بحث امنیت شبکه پیش می آید امنیتی که در دنیای امروزی همه چیز را برای میزان ارزش یک کالای مبادله ای مشخص خواهد کرد. همانطور که قبلا گفتیم شبکه بیت کوین با ساختار بلاکچین آن، همانند بانک های مرکزی بصورت متمرکز کنترل نمی شود پس چه کسی مسئول امنیت مبادلات خواهد بود؟!

برای توضیح این موضوع باید در نظر بگیرید که ساختار طراحی بلاچین بیت کوین، به گونه ای است که اگر شما اطلاعات مربوط به هر تراکنش را بصورت یک کتاب در نظر بگیرید، یک نسخه از این کتاب به تمام اعضای شبکه ارائه خواهد شد، لذا در صورت تخلف یا تقلب در اطلاعات همه اعضا متوجه خواهند شد. وظیفه رسیدگی و چک کردن این اطلاعات بر عهده ساختار بلاکچین بوده و پردازشگر ها (که مجموعه ای از ماینر ها و کامپیوترهای شخصی هستند) خواهند بود. این پردازش گرها در نهایت در اعزای کمکشان به شبکه، بیت کوین دریافت خواهند کرد. این اهدا بیت کوین، در نهایت انگیزه ای برای مشارکت پردازشگرها به امنیت شبکه خواهد بود.

بلاکچین برای ساختار متمایز بیت کوین ساخته شد ولی منحصر به بیت کوین نبود و ارزها و تکنولوژی های دیگری از این ساختار استفاده کردند. البته برای درک بهتر بلاکچین باید آن را بصورتی کمی تخصصی تر، آنرا یکبار دیگر برسی کنیم.

 

 

مفهوم بلاکچین

 

بلاکچین چیست ؟

بلاکچین (BlockChain) در لغت از دو واژه block به معنی بلوک و chain به معنی ذنجیره متشکل شده است. دلیل این نام گذاری بخاطر آن است که سیستم بلاکچین از بلوک هایی که تشکیل شده است که ذنجیر وار باهم در ارتباط هستند. این بلوک همراه با اطلاعات رمز نگاری شده خود، خصوصیات منحصر به فرد بلاکچین را تشکیل می دهند که به صورت تخصصی تر به آن خواهیم پرداخت.

همانطور که قبلا ذکر کردیم در سیستم بلاکچین و تراکنش های مالی مبتنی برا آن خبری از واسطه، همانند تراکنش های سنتی نیست. در سیستم سنتی در تراکنش بین دو نفر، بانک به عنوان واسطه عمل می کند و تراکنشها را مدیریت، ضبط، و امنیت آنها تضمین می کند. ولی در سیستم بلاکچین خبری از بانک بعنوان واسطه نیست. پس چگونه تراکنش ها در ساختار بلاکچین کنترل، مدیریت و ضبط می شود؟

در پاسخ تخصصی تر به این سوال باید گفت که ساختار بلاکچین بنوعی است که تمامی اطلاعات تراکنش ها اعم از هویت افراد، زمان تراکنش، میزان تراکنش و .. بصورت اطلاعات رمز نگاری شده در بلوک هابی ذخیره می گردد. این اطلاعات بین تمام اعضای شبکه پخش شده و همگی یک نسخه از آن را دارند بدین ترتیب هم امکان تقلب وجود ندارد و هم سیستم متمرکزی نخواهد بود که دچار آسیب و یا حمله هکری شود، بلکه کل سیستم بصورت غیر متمرکز بر اعمال خود نظارت دارد. لذا این عدم تمرکز و امنیت بالا از ویژگی های بارز ساختار بلاکچین است.

برای درک بهتر این موضوع تصور کنید که اطلاعات مهمی بین چند نفر در یک برگه ذخیره شده باشد. حال اگر از یک نسخه از این برگه در دسترس همه اعضا باشد امکان تقلب و دستکاری اصلاحات غیر ممکن بود خواهد. اطلاعات تراکنش ها همانند برگه مثال زده شده بصورت رمز نگاری شده در بلوک های ذنجیره وار یا بلاکچین در تمامی شبکه پخش شده و به این محل نگهداری اطلاعات در اصلاح، دفتر کل توزیع شده می گویند. در نهایت این اطلاعات رمزنگاری شده بین تمامی اعضا در دسترس خواهد بود. این شبکه در واقع مجموعه ای از کامپیوتر ها هستند که با پردازش صحت تراکنش های شبکه را ارزیابی کرده و در صورت تایید اطلاعات به آنها را به بلوکهای شبکه بلاکچین اضافه می کنند. این فرایند همان فرایند ماینینگ یا استخراج است که در بلاکچین بیت کوین، به رایانه پردازش گر، بیت کوین پاداش داده می شود.
برای درک بهتر ساختار بلاکچین به ساختار بلوک ها می پردازیم .

 

ساختار بلوک های بلاکچین

هر بلوک شامل سه دست اطلاعات است:

1.اظلاعات بلوک:

شامل اطلاعات بلوک است که در سیستم بلاکچین متفاوت است. در بیت کوین و رمز ارزها اطلاعات مربوط به تراکنش های شما از جمله تاریخ و زمان مبادله، و میزان فروش و خرید بیت کوین در بلوک ثبت می شود .

اطلاعات دیگر در بلوک بلاکچین بیت کوین مربوط به طرفین مبادله است که بصورت یک امضای دیجیتال مختص به کاربر ثبت می شود. امضای دیجیتال جای اطلاعات شخصی طرفین را در تراکنش ها خواهد گرفت و بدین صورت در عین شناسایی هر فرد با امضای دیجیتال مختص به خود، هویت افراد بصورت ناشناس باقی خواهد ماند.

در واقع ناشناس بودن بودن تراکنش ها در شبکه بیت کوین مربوط به همین امضای دیجیتال است.

2. هش بلوک: 

 از دیگر اطلاعات هش (Hash) یا کد های مختص به هر بلوک خواهد که مانند اثر انگشت، بلوک ها را از هم متمایز خواهد کرد. هر بلوک هش یا کد منحصر به فرد خود را خواهد داشت، بدین صورت بلوک های با اطلاعات تراکنش یکسان از هم متمایز خواهند شد. ( این امر می‌تواند از تقلب در تراکنش ها جلوگیری کند).

این یعنی اگر یک کاربر قصد داشت یک بیت کوین را دوباره مبادله کند برای وی این عمل میسر نخواهد بود، چرا که با وجود اطلاعات یکسان تراکنش، هر بلوک هش مختص خود را دارد.

3.هش بلوک قبلی:

ساختار بلاکچین به گونه ای است که اطلاعات مربوط به هش بلوک قبلی در بلوک بعدی نیز وجود خواهد داشت، بدین ترتیب ذنجیره بلوک های بلاکچین غیر قابل تغییر خواهد بود، چرا که با کوچکترین تغییر در یک بلوک، سایر بلوک های بعد آن نیز، فاقد اعتبار خواهند بود. این ساختار ذنجیره وار امنیت شبکه را تضمین و از هر گونه تقلب جلوگیری می کند.

 

لاکچین چیست | ساختار بالاکچین

نحوه کارکرد بلاکچین

بلوک های شبکه بلاکچین داده ها و اطلاعات تراکنش ها را ضبط کرده و بعد از دریافت کد اختصاصی (هش)، در نهایت به سایر بلوک ها در شبکه می پیوندند. بدین ترتیب شاهد ذنجیره ای از بلوک ها یا اصلاحات بلاکچین خواهیم بود. همه این مراحل برای ساختار امنیت تراکنش ها و جلوگیری از کلاهبرداری است.
ایجاد و پیوستن یک بلوک در بلاکچین به ترتیب زیر خواهد بود :

  1.  ابتدای امر باید یک مبادله و تراکنش برای ایجاد بلوک صورت بگیرد.
  2. در مرحله بعدی، باید این ترکنش در شبکه تایید شود. تایید تراکنش و مبادله در بلاکچین توسط شبکه ای از پردازش گر ها و کامپیوتر ها در سرتاسر دنیا صورت می گیرد.
  3.  در مرحله بعد از تایید تراکنش، شاهد ثبت اطلاعات و داده های تراکنش در بلوک هستیم. در این مرحله، هر  بلوک می تواند هزاران اطلاعات از تراکنش های دیگر را نیز  در داخل خود قرار دهد.
  4. در مرحله پایانی شاهد دریافت کد اختصاصی یا همان هش برای برای بلوک هستیم . هش شناسه هر بلوک بوده و مانند اثر انگشت منحصر به همان بلوک است. در آخر  هر بلوک پس از دریافت هش، به ذنجیره بلوک های دیگر شبکه بلاکچین خواهد پیوست.

هش یا کد اختصاصی هر بلوک، در کنار امضای دیجیتال مختص به حساب کاربری فرد، جزو رکن های اصلی امنیت شبکه بلاکچین هستند.

 

نحوه کارکرد شبکه بلاکچین

 

کابردهای بلاکچین 

هر چند مبنای ساختار بلاکیچن برای ارائه شبکه امن مبادلاتی، برای رمز ارز بیت کوین بود، ولی بخاطر فناوری امن و غیر قابل هک آن، کاربرد آن منحصر به دنیای اقتصاد نبوده و در بسیاری زمینه کاربرد ها دارد که به چند دست از آن اشاره می کنیم.

اقتصاد و سیستم بانکداری

همانطور که گفتیم مبنای ساخت بلاکچین، ایجاد بستری مناسب برای ارائه سیستم مبادلاتی امن بوده که این امر باعث شده تقریبا اکثر دولت ها اقدام به استخدام مختصص بلاکچین در سیستم بانک مرکزی کنند. چرا که در اینده ای نزدیک سیستم بانکداری فعلی کنار خواهد رفت و بانکهای سنتی جای خود را به شبکه بلاکچین خواهند داد. این سیستم باحداقل نیرو  دقیقتر و امن تر از گذشته عمل خواهد کرد.

البته منظور از کنارگیری بانک این نیست که بیت کوین جایگزین ارزهای دولتی خواهد شد، در آیند های نزدیک شاهد خواهیم بود که ارزهای دولتی سنتی جایخود را به ارزهای دیجیتال یا استیبل کوین های ملی کنند. استیبل کوین به معنی رمز ارزی است که پشتوانه فیزیکی داشته و ارزش آن ثابت است. یوان دیجیتال چین از اولین رمز های ملی خواهد بود که بزودی می توانیم شاهد بکارگیری آن در مبادلات بین المللی باشیم.

در اخر می توان این گونه پیشبینی کرد که استیبل کوین ها یا رمز ارزهای ملی هر کشور جایگزین پول های سنتی خواهند شد و بانک ها به مرور زمان حذف و خود شبکه بلاکچین مستقیما بر تراکنتش ها نظارت خواهد کرد، چرا که این سیستم هم امن تر و هم کم هزینه تر ودقیق تر از سیستم سنتی است .

 

اینترنت اشیاء (IOT)

اینترنت اشیاء یا Internet of Things که به اختصار(IOT) نامیده می شود همانند فناوری Blockchain نو ظهور است. این فناوری به زبان ساده دستگاههای (Device) مختلف همچون ساعت مچی هوشمند را از طریق شبکه اینرنت به هم متصل کرده و این قابیلت را دارد که برای مثال از طریق گوشی یا تبلیت کنترل شوند. حال این فناوری پرکاربرد نقطه ضعف بزرگی دارد که این نقطه ضعف مربوط به تامین امنیت و احضار هویت دستگاهاست که قابلیت هک نداشته باشند. در غیر این صورت یک هکر قادر خواهد بود که با نفوذ به دستگها کنترل آنها را به دست آورد، چرا که همه این دستگاهها به اینرنت متصل هستند. حال فناوری بلاکچین قادر است با امنیت و سیستم احراز هویت خارق العاده خود، این نقاط ضعف را جبران کند. لذا اینترنت اشیاء در کنار تکنولوژی بلاکچین معنا پیدا می کند و در کنار این سیستم، قادر به رشد خواهد بود.  آمار حاکی از آن است که بسیاری از شرکت های دانش بنیان اینرنت اشیا، دست به استخدام متخصص بلاکچین زده اند.

اینترنت اشیا و بلاکچین

ثبت آثار هنری

در حال که قوانین کپی رایت در بسیاری از کشورها از جمله ایران رعایت نمی شود بسیاری از هنرمندان از سو استفاده از آثارشان شکایت دارند. این در حالی است که فناوری Blockchain قادر خواهد بود با سیستم احراز هویت خود از تقلب های گسترده در این حوزه جلوگیری به عمل آورد. توکن های غیر مثلثی یا NFT ها که امروزه بسیار پرکاربرد هستند بر بستر بلاکچین قادر خواند بود ضمن ثبت اثر هنری بنام صاحب اثر، دست دلالان آثار هنری را برای فروش اثر کوتاه کنند و سود بیشتری را نصیب صاحب اثر نمایند.

 

انتخابات و ثبت احوال

همانطور که در قبلا گفتیم از مزایای فناوری بلاکچین این است که تقلب در این سیستم بسیار دشوار است، چراکه تمامی اعضا در شبکه یک نسخه از اطلاعات را دارند. در طرف دیگر هر کاربر یک امضای دیجیتال مختص به خود را دارد. این دو در کنار هم می‌توانند انقلابی در امنیت انتخابات و همه پرسی ها ایجاد کنند و مشکل نگرانی مردم از تقلب در انتخاب را برطرف نمایند. همچنین امکان هک کردن سیستم ثبت احوال از دیگر معضلات دیجیتال کردن این سامانه است. فناوری Blockchain قادر خواهد بود امنیت را در کنار‌ کارایی دیجیتال کردن این سیستم، حفظ نماید و از هر گونه هک و تقلب پیشگیری به عمل آورد.

 

سخن آخر

بلاکچین فناوری نو ظهور بوده و زمان زیادی از ارائه آن نگذشته است با این حال بخاطر ویژگی های بالقوه و کارایی خیره کننده اش توانسته پذیرش قابل قبولی در دنیای تکنولوژی داشته باشد. حال رشته بلاکچین به یکی از پرکاربردترین گرایش ها مبدل شده و بسیاری از شرکت های بزرگ اقدام به استخدام متخصص بلاکچین کرده اند. این در حالی است که خواه با ناخواه همانند شبکه اینترنت آینده در دست این فناوری خواهد بود و دولت ها و شرکت ها  باید برای بقای خود، خود را با این فناوری تطبیق دهند.

 

 

 

 

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
مقالات اموزشی

بلاکچین چیست ؟ به همراه ویدئو

در حالی که طی سالهای اخیر بیت کوین و ارزهای …

مقالات اموزشی

توکنNFT چیست؟ به همراه ویدئو

توکن NFT پدیده ای نوظهور همزمان با گسترش دنیای بلاکچین …

دانشنامه اوری پدیا | توکن IQ
دسته‌بندی نشده

آنچه باید درباره Everipedia و رمز ارز IQ بدانید

اوری پدیا (Everipedia) یک پلتفرم دانش نامه آنلاین همانند ویکی‌پدیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat