نحوه استخراج بیت کوین | هدف ماینینگ

ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست ؟

ماینینگ بیت کوین (Bitcoin Mining) در لغت به معنی استخراج بیت کوین است. استخراج بیت کوین فرایندی است که به اضافه شدن بیت کوین های جدید در شبکه ختم می شود. ما در این مقاله قصد داریم تمامی نکات مربوط به استخراج بیت کوین یا ماینینگ بیت کوین را برسی نماییم. اما برای درک بهتر این موضوع می توانید قبل از آن با مفهوم بلاکیچن و بیت کوین نیز آشنا شوید.

 

در زمان ارائه بیت کوین قرار بود این پول دیجیتال با ویژگی هایی همچون امنیت بالا و کنترل عرضه، جایگزین پولهای سنتی شود. برای داشتن این قابلیت ها لازم بود که بیت کوین بر بستر یک تکنولوژی پیشرفته ای بنام بلاکچین قرار بگیرد. تعداد واحدهای بیت کوین نیز نامحدود نبوده و تنها ۲۱میلیون واحد بیت کوین وجود خواهد داشت، که این خود خاصیتی ضد تورمی است. حال باید دید این تعداد واحد بیت کوین چگونه به شکل هوشمندانه عرضه خواهد شد.

امنیت و عرضه بیت کوین در فرایند ماینینگ 

عرضه این ۲۱ واحد بیت کوین به طور حساب شده ای برنامه ریزی شده است. این عرضه در فرایند استخراج بیت کوین، توسط پردازنده ها یا ماینرها صورت خواهد گرفت. بعدا با نحوه و هدف این فرایند آشنا خواهیم شد.

جهت افزایش امنیت تراکنش های شبکه بیت کوین و جلو گیری از هرگونه تقلب و هک، لازم است که این تراکنش ها طی انجام محاسبات پیچیده ریاضی (طبق یک الگوریتم ریاضی ) در بلاک هایی قرار گرفته و به زنجیره یا بلاک چین به پیوندند.اما سوال مهم این است که انجام این محاسبات پیچیده ریاضی نیازمند یک یا چندین سوپر پردازنده خواهد بود.

همانطور که می دانید شبکه بیت کوین که بصورت خودکار امنیت خود را کنترل می کند، توسط هیچ ارگانی کنترل نمی شود. پس این حجم از محاسبات چطور انجام می شود ؟! چه شخص و کسانی پشت این پردازش ها و امنیت بیت کوین هستنتد؟!

سوال دیگر آن است که اگر یک پردازنده قوی این محاسبات را کنترل کند، دیگر شبکه بیت کوین امن نخواهد بود چرا که این سیستم بصورت متمرکز بوده و با دستکاری این پردازنده امنیت شبکه زیر سوال خواهد رفت.

شبکه بیت کوین برای پاسخ به این سوال ها از ترفندی فوق العاده هوشمندانه بهره می‌برد. این شبکه، از هزاران پردازنده با ماینر در سرتا سر دنیا، جهت انجام محاسبات ریاضی بهره می برد. اما سوال بعدی اینجاست که چرا و با چه انگیزه ای این پردازنده ها باید در اختیار شبکه بیت کوین قرار بگیرند ؟!

شبکه بیت کوین در ازای همکاری و قرار دادن نیروی پردازش این کامپیوتر ها به شبکه، بیت کوین به آنها پاداش می‌دهد. کامپیوترها یا پردازنده ها با انجام محاسبات پیچیده ریاضی، تراکنش های بیت کوین را درون بلوک های شبکه بیت کوین قرار داده و به ذنچیره بلاکیچن این شبکه اضافه می‌کنند. طی این فرایند بیت کوین به عنوان پاداش به این کامپیوترها اهدا خواهد شد و  فرایند عرضه و استخراج بیت کوین صورت می گیرد. این عمل برای امنیت تراکنش ها و شبکه ضروری است.

 

نحوه استخراج بیت کوین 

استخراج بیت کوین | نحوه ماینینگ بیت کوین | نحوه کارکرد بلاکچین
نحوه انجام تراکنش ها و عرضه بیت کوین

 

 

لازم به ذکر است که هرچقدر حجم این تراکنش ها بیشتر باشد، تعداد بلاک هایی که ملزم است برای آن تشکیل شوند، بیشتر خواهد بود. برای مثال برای تراکنش‌های زیر ۱۰۰۰ دلار تنها یک بلاک برای تایید تراکنش لازم است، ولی برای تراکنش‌های بالای 10 هزار دلار، باید 6 بلاک ایجاد شود. این یعنی هزینه محاسبات بیشتر و در همین جاست که کارمزد این تراکنش ها نیز بیشتر می‌شود. کارمزد نیز بخشی از درآمد ماینر ها ( پردازنده ها) خواهد بود.

حال دریافتیم که این کامپیوترها یا پردازنده ها با انگیزه دریافت بیت کوین، نیروی پردازش خود را در راستای افزایش امنیت تراکنشهای بیت کوین در اختیار این شبکه قرار داده و در ازای آن بیت کوین دریافت می کنند . لازم است که بدانید این کامپیوتر ها، بصورت غیر متمرکز باهم مشارکت می کنند، و هیچ شخص یا ارگانی بجز خود شبکه بلاکچین بیت کوین، بر آن نظارت ندارد. این یعنی هیچ جای دستکاری یا کنترل بر شبکه بیت کوین وجود ندارد، چرا که برای این کار لازم است به تمام این کامپیوترها که در سرتاسر دنیا پخش هستند دسترسی داشته باشید. این قابلیت شبکه بیت کوین را غیر متمرکز بودن آن می گویند. برای همین است که بر خی اوقات می‌گویند که اگر هشریت یا استخراج شبکه بیت کوین بیش از شصت درصد در یک کشور متمرکز شود، امنیت شبکه زیر سوال می رود. چرا که دولتمردان این کشور قادر به نفوذ در امنیت شبکه خواهند بود.

هدف از استخراج بیت کوین چیست ؟

استخراج بیت کوین در واقع جدا از حفظ امنیت شبکه بیت کوین به عرضه کنترل شده بیت کوین نیز کمک می کند. در این فرایند شاهد هستیم که بیت کوین ها بصورت هوشمندانه و نه طی یک فرایند ثابت، به شبکه اضافی می شوند. بدین صورت که که هر چهار سال یکبار پاداش استخراج بیت کوین نصف خواهد شد و بدین ترتیب بیت کوین با سرعت کمتری طی مرور زمان عرضه می‌شود. این پروسه هاوینگ بیت کوین نام دارد. این موضوع به حفظ ارزش بیت کوین کمک شایانی خواهد کرد و  طی همین مرور زمان نیز قیمت بیت کوین طوری اضافی خواهد شد که ماینینگ آن (حتی درصورت نصف شدن پاداش ماینر ها) صرفه اقتصادی دارد. در حال حاضر با هاوینگ ۲۰۲۰ بیت کوین پاداش هربلوک از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ واحد بیت کوین رسیده است.

پس امنیت و عرضه کنترل شده بیت کوین، دو هدف اصلی ماینینگ بیت کوین هستند که پردازندهای مشارکت کننده در شبکه آن را به عهده می گیرند و در قبال آن هم بیت کوین را به عنوان پاداش دریافت می کنند. درست است، این خیلی هوشمندانه است و این همان ویژگی منحصر بفرد بیت کوین است که آن را از سایر پولهای سنتی متمایز می کند.

حال قصد داریم به برسی دقیق تر این پردازنده ها بپردازیم که چگونه مشارکت می کنند و چگونه سیر تکامل آنها طی این سالها صورت گرفته است.

از cpu ها تا ماینر ها و ریگ های پیشرفته ماینینگ

همانطور که گفتیم در حالی که شبکه بیت کوین بطور مستقل و هوشمندانه بر خود نظارت دارد، جهت انجام امور پردازشی درون شبکه ای خود از مشارکت پردازنده ها در سرتاسر دنیا بهره می بردو در قبال آن به آنها بیت کوین پاداش می دهد.

در ابتدای معرفی بیت کوین شبکه همانند امروز گسترده و شلوغ (حجم تراکنشها) نبود و در عین حال پردازش های مورد نیاز آن نیز، به حجم فعلی نبود پس یک پردازنده CPU لپتاب یا موبایل با مشارکت در شبکه قادر بود بیت کوین استخراج کند. قیمت بیت کوین نیز در آن دوران صدها هزار برابر از قیمت فعلی بی ارزش تر بود. بعدها با گسترش شبکه بیت کوین و افزایش نرخ آن، رقابت بین پردازندها افزایش یافته و کم کم سختی شبکه بیت کوین نیزبیشتر شد. این اصلاح بدان معنا بود که استخراج بیت کوین سخت تر صورت خواهد گرفت و نیاز به پردازنده های قوی تری برای استخراج بیت کوین خواهد بود.

دلیل این موضوع این بود که با افزایش نرخ بیت کوین رقابت بین پردازندها جهت استخراج بلوک های شبکه بیشتر شده و پردازنده ای که قدرت پردازش قوی تری داشته باشد، در این رقابت پیروز بود. کم کم با افزایش صنعت ماینینگ یا استخراج بیت کوین، بحث مصرف برق این دستگاه ها نیز به عنوان چالشی برای سود دهی بیشتر مطرح شد. نباید فراموش کردن که این پردازنده ها برای استخراج بیت کوین با حداکثر توان خود در طولانی مدت، برق زیادی مصرف می‌کردند .

کارت های گرافیک یا GPU ها جایگزین CPU ها شدند

همزمان با بازی بازی افزایش قیمت بیت کوین و رقابت بین ماینر ها،  افراد پی ببرند که پردازند های GPU یا کارت های گرافیک به مراتب عملکرد بهتری در پردازش های شبکه دارند و درکنار آن برق کمتری هم مصرف می کنند. این موضوع باعث شد که کیس های ماینینگ رونق پیدا کنند و جایگزین CPU ها در پردازش های شبکه شوند.

ایسیک ها یا ماینرها کم کم ظهور کردند…

قیمت بیت کوین طی تله‌ای اخیر افزایش چشم گیری داشت و صنعت ماینینگ هروز پر‌سودتر می شد و سرمایه گذاران بیشتری را جذب خود می کرد. این موضوع تا جایی پیش رفت که شرکت های تولید کننده قطعات کامپیوتر تصمیم به ارائه سخت افزار تخصص یافته برای امر ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال شدند.

تکنولوژیمدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر یا (Field Programmable Gate Array) که به اختصار FPGA نیز نام برده می شود همان سیستم قدرتمند پردازشی است که دستگاه های ماینر یا ایسیک (َAsic) را روانه بازار کرد. ماینر های جدید حتی از کارت های گرافیک های ذکر شده نیز قدرت پردازش بیشتری داشتند، و  در عین حال برق کمتری را نیز مصرف می‌کردند. این دستگاهها همچنین بدون نیاز به کانفیگ خاصی، برای ماینینگ آماده بودند.  البته معایبی همچون بازار دست دوم ضعیف و پشتیبانی ضیف خدمات پس از فروش را نیز باید به لیست ویژگی های این دستگاه های استخراج اضافه کرد‌. ایسیک | asic | دذستگاه استخراج بیت کوین

ریگ ماینیگ 

طی سالهای اخیر صنعت GPU رشد چشمگیری داشته و شرکت های بزرگ تولید GPu همچون. Asus تصمیم به ارائه کارت های گرافیک تخصص یافته برای استخراج رمز کردند. این موضوع باعث که کارت‌های گرافیک بنوعی عملکرد بهتری حتی نسبت به ماینر ها داشته باشند. ساخت تراشه های جدید و کوچکتر موجب شد که کارت های گرافیک پردازش قوی تر و مصرف برق کمتری نسبت به ماینر های قدیمی داشته باشند . طی سالهای اخیر کارت های گرافیک از طریق مادربرد و رایزر به هم متصل شده و ریگ ماینینگ ‌و کیس ماینینگ را بوجود آوردند.

مزایای ریگ ماینینگ و کیس ماینینگ

  • مصرف برق کمتر
  • قدرت پردازش بالاتر
  • قابلیت استخراج انواع رمز ارز
  • بازار دست دوم خوب
  • خدمات پس از فروش بهتر

علاوه بر این در ایران ماینر قاچاق محسوب شده و ریگ ماینینگ باگ قانونی کمتری نسبت به آن دارد.

از معایب ریگ های مایننیگ می توان نیازمند کانفیگ بودن و قیمت بالای آنها اشاره کرد که با ویژگی بازار دست دوم خرید آن را از لحاظ اقتصادی توجیه پذیرتر از ماینرها خواهند بود.

ریگ ماینینگ | کیس ماینینگ | mining rig

امروزه در ایران ریگ های ماینینگ حرف حرف را در استخراج رمز می‌زنند و تقریبا جایگزین بسیار از فازم های دستگاه های ماینر با ایسیک شدند

ریگ ماینینگ یا ماینر ?

در آخر باید گفت در شرایطی فعلی که ماینر در ایران قاچاق به حساب می‌آید و وجود ماینر های بروز در بازار با معضل روبرو است و در طرف دیگر ماجرا بازار خوب دست دوم کارت های گرافیک باعث شده ریسک خرید ریگ های ماینینگ پایین بیاید. حال نتیجه می گیریم ریگ ماینینگ انتخاب کاملا منطقی تری نسبت به ماینر ها است و این به همین دلیل است که اخیرا در ایران ریگ های ماینینگ جایگزین ماینر ها شدند.

استخرهای استخراج و مایینیگ 

همانطور که انجام کارها بصورت جمعی و مشارکتی در دنیای واقعی بهتر نتیجه می دهد در دنیای ماینینگ نیز به همین شکل است. با افزایش رقابت بین ماینرها برای استخراج بیت کوین، جهت درآمد مطمئن و منطقی تر، لازم است تعداد زیادی ماینر با قدرت هش( پردازش ) مناسب یا به قولی مزرعه ماینینگ ( فارم ماینینگ ) داشته باشید. در غیر این صورت استخراج بیت کوین آن هم با یک ماینر یا ریگ ماینینگ امری غیر متحمل خواهد بود. اما اگر سرمایه کافی برای خرید فارم (mining farm) را ندارید، نگران نباشید راه ساده تری نیز هست.

راه دیگر اتصال ماینر یا ریگ ماینینگ به یک استخر استخراج است. استخر استخراج (mining pool) به شبکه ای گفته می شود که از تعدادی زیادی ماینر در سر تاسر دنیا تشکیل شده که با یکدیگر جهت محاسبات ریاضی و ماینینگ بیت کوین مشارکت می کنند. در این شبکه ماینر ها قدرت پردازش خود را برای یک هدف به اشتراک می گذارند و نسبت همان قدرتی که در اختیار شبکه گذاشته اند از پاداش بیت کوین بهره می برند. خود استخر نیز در قبال خدماتی که ارائه می دهد اندکی کارمزد از پاداشها بر می دارد.  لازم بذکر است روش های پرداخت در این استخر ها متفاوت بوده و جهت آشنایی کامل می توانید در لینک زیر با آنها آشنا شوید.

روش های پرداخت در استخرهای ماینینگ

 

اگر هنوز در زمینه ماینینگ اطلاعات کافی ندارید، نگران نباشید شما می توانید بصورت حضوری و غیر حضوری و کاملا رایگان با دفتر علیرضا فرید در تماس باشید. 

 

 

 

 

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
مقالات اموزشی

تفاوت کوین و توکن در چیست ؟

ارزهای دیجیتال (crypto currency) به طور معمول به دو دسته …

نحوه استخراج بیت کوین | هدف ماینینگ
مقالات اموزشی

ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست ؟

ماینینگ بیت کوین (Bitcoin Mining) در لغت به معنی استخراج …

استخر استخراج | mining pool | روش پرداخت PPS و PPLNS
مقالات اموزشی

شیوه های پرداخت بیت کوین در استخرهای استخراج

از زمان گسترش ارزهای دیجیتال، استخراج بیت کوین همواره پر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat