هالوینگ هاوینگ بیت کوین به چه معناست - قیمت بیت کوین -استخراج بیت کوین - ماینر - bitcoin halving

هاوینگ (هالوینگ ) بیت کوین به چه معناست و چه اثری بر بیت کوین می گذارد

در واقع بطور خلاصه  به فرایندی که هر چهار سال یکبار یا پس از گذشتن از 210 هزار بلاک در بلاکچین ارز دیجیتال بیت کوین منجبر به نصف شدن تولید بیتکوین ( محدود شدن بیتکوین ) می شود هاوینگ بیت کوین  ( Bitcoin halving )  می گویند. به عبارت دیگر هالوینگ بیتکوین منجرب به نصف شدن پاداش  استخراج بیت کوین ،  ماینر ها خواهد شد.این پدیده به وسیله ی  ساتوشی ناکاموتو، که این ارز دیجیتال را بوجود آورده ساخته شده برای اینکه تورم و تعداد عرضه واحد های بیتکوین را تحت کنترل باشد.

 

تنها کمتر از 10 ساعت دیگر به هاوینگ سوم بیت کوین باقی مانده است .

هاوینگ یا هالوینگ بیت کوین ؟

در عبارت Halvin Bitcoin  حرف L تلفظ نمی شود و این کلمه در زبان فارسی هاوینگ بیتکوین نام برده می شود. اما برخی حرف L  را هم در نظر می گیرند و هالوینگ بین کوین هم به آن گفته می شود.

مفهوم هاوینگ بیت کوین

ماینر ها بعد از پردازش مباحث پیچیده ریاضی توسط پردازنده های خود و صرف انرژی، مقداری بیتکوین  یعنوان پاداش به آنها تعلق خواهد گرفت. این مقدار بیت کوین بعد از چهار سال به نصف خواهد رسید.

ساتوشی ناکاموتو بر پایه دو اصل هاوینگ بیتکوین را بنا کرده است:

اصل اول – موجودی و مقدار بیتکوین ها محدود است، و به عدد 21 میلیون واحد بیتکوین خواهد رسید.

اصل دوم – تعداد بیتکوین های بوجود آمده در هر بلاک با گذشتن از 210 هزار بلاک در بلاکچین بیت کوین به نصف خواهد رسید.

برای توضیح بیشتر بطور مثال در روزهای نخست پیدایش بیت کوین، هر 10 دقیقه یکبار 50 بیت کوین استخراج می شد و نخستین ماینری که می توانست معامله را در شبکه حل کند این 50 بیتکوین به عنوان پاداش به آن اهدا می شد. که این مقدار بعد از اولین هاوینگ در سال 2012 میلادی به 25 واحد بیتکوین رسید. و در سال 2016 که دومین هاوینگ بود به عدد 12.5 واحد کاهش پیدا کرد و در حال حاضر که در اول فرودین سال 99 یا مارس 2020 هستیم میزان پاداش به همین مقدار است. تا ماه آینده که هاوینگ بعدیست، پاداش استخراج از  از 12.5 بیتکوین به 6.25 کاهش پیدا خواهد کرد.

نمودار هاوینگ - هالوینگ بیت کوین و قیمت بیت کوین
نمودار هاوینگ و نرخ بیت کوین

خاصیت قانون هاوینگ 

هاوینگ برای کنترل تورم در ارز دیجیتال بیت کوین بوجود آمده است و در واقع این موضوع موجب حفظ  ارزش بیت کوین می شود و نقطه قوت این ارز نسب به سایر ارز ها و پول های فیات (اسکناس ها ) است.در ارز های سنتی با شاهد آن هستیم که دولت ها با افزایش چاپ اسکناس و طبق قانون عرضه و تقاضا موجب به بی ارزش شدن پول و ایجاد تورم می شوند، در حالی که ارز بیتکوین از این نقطه ضعف محفوظ مانده است.

بیت کوین با قانون هاوینگ بجای اسکناس در کنار کالاهای با ارزشی چون طلا قرار گرفته است.

علت اصلی باارزش بودن طلا کم یابی و محدود بودن آن است. چرا که با استخراج هر گرم از طلا استخراج آن محدودتر و سخت تر خواهد شد.برای همین طی شش هزار سال است که بعنوان وسیله جهت مبادله کالا بکار می رود.

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر قیمت بیت کوین

قطعا هاوینگ که به نصف شدن پاداش ماینر ها  ختم می شود تاثیری مستقیم و محسوسی بر قیمت بیتکوین خواهد گذاشت. ولی تجربه در هاوینگ های قیلی این موضع را نشان میدهد، که این تغییر بلافاصله بعد از هاوینگ نخواهد بود و زمان خواهد برد.

تجربه طی دو هاوینگ قبلی الخصوص هاوینگ سال 2016 نشان داده است که قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ با گذر زمان سیر صعودی خواهد داشت.بطوری که در سال 2016 میلادی قیمت بیت کوین 650 دلار بوده است ،که این عدد بعد از هاوینگ به رقم 675 دلار افزایش می یابد که به هیچ وجه قابل توجه نیست. تا اینکه در سال 2017 شاهد رسیدن قیمت بیت کوین به اوج خود یعنی رقم 20000 دلار!!! بودیم. البته برخی معتقد هستند که هاوینگ ممکن است موجب ثابت ماندن قیمت بیتکوین هم بشود یا اینکه مانند سال 2017 سرمایه گذاران خود را غافل گیر کند.

بر اساس تخمین های زده شده با توجه به محدود بودن ظرفیت بیتکوین، آخرین واحد بیتکوین در سال 2140 استخراج خواهد شد.مطابقا تا زمانی که بیت کوینی برای استخراج وجود داشته باشد، ماینر ها به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

برای مشاوره و راه اندازی فارم استخراج بیت کوین و همچنین خرید ماینر های قانونی و آکبند بهمراه گارانتی و یا خرید وفروش ارز های دیجیتال  و خدمات تراکنش  با سایت رسمی علیرضا فرید در تماس باشید.

قیمت لحظه ای ارز های دیجیتال

فروشگاه ما

اینستاگرام سایت علیرضا فرید 

 

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
مقالات اموزشی

مجلس شورای اسلامی رمز ارز ها را بعنوان ( ارز واقعی ) به رسمیت شناخت.

مدتی پیش بنا بر اظهارات وزیر اقتصاد و دارایی فرهاد …

ریگ ماینینگ ( minig rig ) چیست ؟ - استخراج رمز ارز - استخراج ارز دیجیتال - کارت گرافیک - شاسی ریگ - خرید ریگ ماینینگ
مقالات اموزشی

ریگ ماینینگ (Mining Rig) چیست ؟

   ریگ ماینینگ چیست ؟ سوالی که به ذهن شما …

مقالات اموزشی

درباره ی ارز دیجیتال الکترونیوم و ویژگی های آن

الکترونیوم (Electroneum ) یک ارز دیجیتال  و یا یک سیستم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.