توکنNFT چیست؟ به همراه ویدئو

توکن NFT پدیده ای نوظهور همزمان با گسترش دنیای بلاکچین است. این دارایی دیجیتال اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و بسیاری از افراد ضمن استفاده کاربردی از آن در آثار هنری یا بازی کامپیوتری خود به به دید کالایی جهت سرمایه گذاری نیز نگاه می کنند. قبل از ورود به این حوزه باید شناخت کافی در مورد NFTها کسب کرد که ما در این مبحث به آن خواهیم پرداخت.

مختصری در مورد توکن های NFT

آن آف تی ها در واقع نوعی توکن غیر قابل تعویض هستند که روی بلاکچین اتریوم قرار گرفته اند. این توکن ها در زمینه های مختلف همچون ثبت آثار هنری بصورت دیجیتال ،بازی های کامپیوتری، خرید و فروش اموال و و غیر.. کاربرد دارند .برای درک بهتر این موضوع لازم است ابتدا نسبت به توکن ها شناخت پیدا کنیم.

توکن چیست ؟

توکن ها نوعی رمز ارز هستند که بلاکچین مستقل ندارند و روی بلاکچین کوین دیگری مانند بلاکچین اتریوم قرار می گیرند. از دیگر تفاوت توکن ها با کوین ها این است که بر خلاف کوینها قابل تولید هستند. برای مثال بیت کوین که یک کوین است، تولید نمی شود بلکه به وسیله پردازش استخراج می شود. حال آنکه توکن تتر قابلیت تولید شدن را دارد. دیگر تفاوت توکن و کوین این است که از کوین ها معمولا به عنوان واسطه ای برای پرداخت ها در معاملات استفاده می شوند ولی از توکن ها استفاده های کاربردی دیگری نیز می شود. یکی از همین کاربرد ها در مورد آن آف تی ها است که یکی از کاربردهای همین آن آف تی ها ثبت و مزایده اثار هنری یا تاریخی است.

 

 

توکن NFT چیست ؟

NFT توکن های غیر قابل تعویضی هستند که روی بلاکچین اتریوم قرار گرفته اند. تمام مشخصات مربوط به مالکیت توکن های NFT روی بلاکچین اتریوم قرار گرفته و از آنجا که یک نسخه از این اطلاعات بین تمام اعضای شبکه بلاکچین اتریوم قابل دسترس است امکان تقلب و دستکاری در توکن های NFT وجود ندارد.

غیر قابل تعویض بودن در توکن های NFT به چه معناست؟

اگر بخواهیم این موضوع رو به زبان ساده بیان کنیم می توانیم این گونه مثال بزنیم که دوست شما یک انگشتر به شما برای یک شب امانت می دهد،  انتظار خواهد داشت که همان انگشتر را به وی تحویل دهید نه نمونه مشابه آن را، پس این انگشتر کالایی غیر قابل تعویض است و شما نمی توانید آن را با چیز‌ دیگری جایگزین کنید. حال اگر بحث امانتداری در مورد صد دلار بود چه ؟ آیا تفاوتی بین اسکناس های دلار ها وجود دارد؟
در پاسخ باید گفت که در مورد دلار بر خلاف انگشتر همه چیز یکسان است و فرقی برای دوست شما نمی کند که چه اسکناسی به وی تحویل دهید در صورتی که انگشتر منحصر به فرد بود و شما  تنها می توانیستید همان انگشتر را به دوستتان پس بدهید.
توکن های NFT کالایی غیر قابل تعویض و منحصر آلفرد هستند.

NFT به زبان ساده

برای درک بهتر ها یک مثال برای شما می زنیم تصور کنید که علیرضا بیرانوند (دروازه بان سابق تیم ملی) قصد دارد پنالتی کریستین رونالدو به خود را به عنوان لحظه ای تاریخی در فوتبال ایران ثبت نماید. او می تواند ویدئوی این پنالتی را به عنوان یک توکن NFT ثبت کرده و خود را مالک این اثر بداند. حال هر شخصی می تواند این فیلم را به عنوان یک توکن همانند یک تابلو نقاشی یا اثر هنری از علیرضا بیرانوند بخرد. در هر خرید و فروش این توکن درصدی سود نصیب بیرانوند به عنوان صاحب اثر خواهد شد. تمام این ها در حالی است که همه افراد به این ویدئو دسترسی دارند ولی تا زمان خرید این توکن، مالک آن شناخته نمی‌شوند. این فیلم منحصر به فرد و غیر قابل تعویض خواهد بود.

در مثال دیگر تصور کنید این اثر هنری یک قطعه موسیقی باشد که بصورت توکن ثبت شود. اگر این قطعه موسیقی به شهرت برسد هر کسی که می خواهد از این قطعه موسیقی استفاده کند باید مبلغی به عنوان سود به صاحب اثر پرداخت کند چرا که آنکه قطعه موسیقی به نام صاحب اثر بصورت توکن ثبت شده است.

کاور آلبوم هیچ کس بصورت توکن به اسم جنگل آسفالت، بنام خالق آن ثبت شده این اثر ثبت شده و صاحب آن موفق شد آن را بصورت توکن 190اتریوم به فروش برساند.

کاور آلبوم جنگل آسفالت – هیچکس

 

با این خصوصیات توکن NFT بستری امن برای ثبت، معامله آثار تاریخی, هنری و .‌.. ایجاد شده است البته این بخشی از کاربردهای NFT در دنیای دیجیتال خواهد بود.

 

تفاوت توکن های NFT با ارزهای دیجیتال؟

توکن های NFT نیز جزو دارایی های دیجیتال محسوب می شوند اما تفاوت هایی با سایر رمز ارزها دارند.
از جمله این تفاوت ها :

  • بخش ناپذیرند:
    این توکن ها بر خلاف سایر رمز ارزها بخش ناپذیرند یعنی اینکه شما نمی توانید آن را مانند یک بیت کوین به چندین بخش ( مثلا ۰.۷۸ بیت کوین تقسیم کنید) و در واقع یک دارایی واحد هستند و قابلیت تقسیم مالکیت بین چند نفر را ندارند.
  • بی همتا هستند:

برای مثال اولین تابلو نقاشی از یک هنر مند را درنظر بگیرید این اثر قطعا منحصر به فرد خواهد بود و تکرار نشدنی است.  این محصول هنری را می توان به عنوان یک توکن ثبت کرد و آن را بی همتا دانست.ناگفته نماند که این امکان وجود دارد که تعدادی توکن از یک اثر تولید شود. برای مثال ۱۰ توکن برای اولین تابلو نقاشی فلان هنرمند ایجاد شود.

  • غیر قابل تعویض بودن:
    این همان خصوصیتی است که پیش تر راجب به آن حرف زدیم . این خصوصیت که به آن ویژگی غیر مثلثی نیز گفته می شود در واقع هویت ذاتی آن توکن را مشخص می کند که منحصر به خود است و غیر قابل تعویض است.

کاربردهای NFT

با توجه به این که توکن NFT بر روی شبکه بلاکچین اتریوم قرار دارد و از امنیت و ساختار مناسبی بهره مند است از آن در ساختارهای گوناگون بهره گرفته می شود.

اثرهای هنری دیجیتالی و ثبت آنها بصورت توکن

بهره گیری از قانون کپی رایت  با ثبت اثر هنری توسط خالق آن بصورت توکن میسر خواهد خواهد بود و خالقان اثر هنری زین پس می توانند با اثر هنری خود که حتی میتواند یک لوگو باشد را ثبت کرده  بدون آنکه نگران دزدی از اثرشان باشند از مزایای آن بهرهمند می شوند. لازم بذکر است که اثر هنری بصورت توکن و امکان خرید وفروش ا« واسطه ها و دلالان هنری حذف خواهند شد و سود بیشتری نصیب هنرمند می شود.

فروش دارایی های حقیقی و مجازی بصورت توکن NFT

هر چند پدید NFT ها نوظهور است و عده بسیاری کمی هنوز با این تکنولوژی آشنایی لازم را دارند ولی با این حال بسیاری افراد دارایی های خود که شامل خانه، ماشین، زمین …و حتی دارایی مجازی بوده است بصورت توکن خرید و فروش کرده اند.

بازی های کامپیوتری

با رشد و وسعت گرفتن بازی های کامپیوتری و الخصوص بازی های آنلاین که خرید فروش در آن صورت می گیرد چالش بسیاری پیرامون این پرداهت ها روبروی کابربران بوده سات ولی اکنون افراد قارد خواهند بود لوازم بازی خود را که می تواند مثلا یک جلیقه باش بصورت توکن در بازی خریداری نمایند.

 

چگونه توکن NFT  بسازیم یا خرید و فروش کنیم ?

برای آنکه شما قادر باشید وارد حوزه توکنهای NFT شوید لازم است از قبل مقداری رمز ارز اتریوم و یک کیفف پول دیجیتال داشته باشید. از مزایای دیگر این حوزه این است که فعالیت در آن نیاز به دانش پیچیده ای ندارد.

  1. برای شروع یک کیف پول اتریوم ایجاد کنید. دلیل این موضوع این است که واحد های NFT بر اساس قیمت اتریوم مبادله می شوند.کیف پول کوین بیس و متامسک برای این منظور طراحی شده اند.
  2. سپس اقدام به خرید مقداری اتریوم از یکی از مراکز خرید و فروش مطمئن رمز ارز کنید و آن را به کیف پول اتریوم خود انتقال دهید.
  3. در نهایت کیف پول اتریوم خود را به یکی از مراکزی که NFT ها در آن مبادله می شود متصل کنید و وارد این حوزه شوید.

ثبت نام در نوبیتکس

ثبت نام در بایننس 

 

ویدئو آموزش NFT

 

 

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
مقالات اموزشی

بلاکچین چیست ؟ به همراه ویدئو

در حالی که طی سالهای اخیر بیت کوین و ارزهای …

مقالات اموزشی

توکنNFT چیست؟ به همراه ویدئو

توکن NFT پدیده ای نوظهور همزمان با گسترش دنیای بلاکچین …

دانشنامه اوری پدیا | توکن IQ
دسته‌بندی نشده

آنچه باید درباره Everipedia و رمز ارز IQ بدانید

اوری پدیا (Everipedia) یک پلتفرم دانش نامه آنلاین همانند ویکی‌پدیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat