استخر استخراج | mining pool | روش پرداخت PPS و PPLNS

شیوه های پرداخت بیت کوین در استخرهای استخراج

از زمان گسترش ارزهای دیجیتال، استخراج بیت کوین همواره پر سوده بوده و با گسترش شبکه بیت کوین شاهد افزایش رقابت بین ماینر ها بودیم. اما زمانی بود که استخراج بیت کوین از طریق یک پردازنده تلفن همراه میسر بود چرا که میزان تراکنش های شبکه و حتی پردازنده هایی که در شبکه فعالیت می کردند بسیار محدود بود. حال با افزایش تراکنش ها و افزایش وسعت شبکه بیت کوین، رقابت بین  ماینرها افزایش یافته و استخراج سخت تر شده است. در این حالت اصلاحا می گویند سختی شبکه افزایش یافته است.

سختی شبکه بدان معناست که با افزایش رقابت بین ماینر ها، استخراج بیت کوین طولانی تر (سختر) شده و سود ماینر ها کاهش خواهد یافت.

نباید فراموش کرد که همزمان رشد سختی شبکه و افزایش رقابت بین ماینرها، قیمت بیت کوین نیز در حال افزایش است. این افزایش نرخ به حدی بوده است که که در دنیای پردازنده ها انقلابی ایجیاد کرده و انگیزه ای برای شرکت های بزرگ شده که پردازنده تخصصی همچون ماینر ها را برای استخراج بیت کوین، عرضه کنند.

بنابراین حتی با سخت تر شدن استخراج بیت کوین طی مرور زمان شاهد سودآوری این صنعت هستیم، چرا که قیمت بیت کوین نیز ثابت نبوده و طی مرور زمان، افزایش بسیار چشمگیری داشته است.

قبل از آنکه با مفاهبم استخرهای استخراج آشنا شویم لازم است با چند اصلاح در دنیای کریپتو آشنا شوید.

مفهوم پاداش استخراج یا پاداش بلاک

پردازنده ها و ماینرهای موجود در شبکه بیت کوین با تایید تراکنش ها ( حل مسائل پیچیده ریاضی توسط پردازنده)، بیت کوین پاداش می گیرند. این پاداش انگیزه ای خواهد بود که افراد ماینرها یا پردازنده های خود را در اختیار شبکه قرار دهند. تایید تراکشها با توجه به مکانیزم اجماع و ساختار هر شبکه، متفاوت خواهد بود. پاداش استخراج هر چهار سال یکبار توسط فرایند هاوینگ بیت کوین نصف می شود و در حال حاضر 6.25 بیت کوین به ازای هر بلاک است.

هاوینگ بیت کوین چیست ؟

بیت کوین طی فرایندی هوشمندانه عرضه خود را کنترل می کند و این موضوع موجب حفظ ارزش بیت کوین طی مروز زمان خواهد شد. 21 میلیون بیت کوین قابل عرضه وجود خواهد داشت، که تعدادی محدود است. با فرایند هاوینگ بیت کوین،این تعداد رمز ارز به شکل هوشمندانه و کنترل شده ای عرضه خواهند شد.

هاوینگ بیت کوین در واقع فرایندی است که هر چهار سال یکبار پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین را نصف می کند، و بدین ترتیب بیت کوین های عرضه شده در شبکه با سرعت کمتری استخراج خواهند شد. آخرین هاوینگ بیت کوین در سال 2020 رخ داد که پاداش استخراج هر بلوک از 12.5 به 6.25 تنزل یافت.

نرخ هش در  شبکه بیت کوین به چه معناست

نرخ هش در واقع توان یا سرعت یک ماینر (پردازشگر) برای انجام فرایند پردازش محاسابات ریاضی یا هشرینگ شبکه است. با همین محاسبات ریاضی است که تراکنش های شبکه تایید شده و ماینرها به ازای آن، بیت کوین دریافت می کنند. هرچه نرخ هش ( هشریت) در یک پردازنده بیشتر باشد، احتمال اینکه آن پدازنده بتواند زودتر به جواب محاسبات ریاضی و استخراج بلاک برسد، بیشتر خواهد بود.

شانس استخراج بلاک

همانطور که می دانید استخراج بیت کوین توفیقی است که زودتر برای ماینرهایی اتفاق می افتد که قدرت پردازش (هش) قوی تری داشته باشند.در واقع شانس استخراج بیشتر بیت کوین در یک بازه زمانی، با توان پردازش ماینر رابطه مستقیم دارد.

اگر شما در یک استخر ماینینگ (بعدا درباره آن صحبت خواهیم کرد) ماینری با نرخ هشریت یک ترا هش بر ثانیه توان پردازش داشته باشید و مجموع توان هشریت آن استخر نیز 10 تراهش بر ثانیه باشد، آنگاه شانس شما برای استخراج بیت کوین، یک به ده خواهد بود. درواقع این موضوع تقریبا همانند بلیط لاتاری عمل می کند، که اگر شما یک بلیط بین صد بلیط داشته باشید آنگاه شانس شما برای پیروزی یک به صد خواهد بود.

 

استخر ماینینگ یا استخر استخراج رمز ارز چیست؟

با گشترش شبکه و افزایش رقابت بین ماینر ها برای استخراج بیت کوین، عده تصمیم به تغییر فضا از حالت رقابتی به همکاری گرفتند. در این شرایط ماینر ها بجای رقابت با یک دیگر، قدرت هش خود را به اشتراک گذاشته و درنتیجه با مجموع قدرت هش تمام ماینر ها طی این همکاری، شانس برای استخراج بیت کوین بیشتر خواهد بود. این فضا را استخر استخراج (Mining Pool) می گویند که با شیوه های مختلف به مشارکت کنندگان پاداش بیت کوین پرداخت می کند و درصدی کارمزد طبق قرار داد، نیز برای خود در نظر می گیرد.

ANTPOOL، Binance Pool، Poolin از معروفترین این استخر ها هستند. این استرخهای استخراج عمومی سهم بزرگی از قدرت هشریت شبکه را شامل شده اند.

لازم به ذکر است که عملیات استخراج بیت کوین بدون مشارکت در استخر ماینینگ نیز میسر است ولی لازم است که از شما فارم شخصی خود (استخر ماینینگ خصوصی) را داشته باشید. علاوه بر این ماینر های شما نیز باید از قدرت هش کافی بر خوردار باشند، که این نیز خود هزینه سرسام آوری را شامل می شود.

ما قصد داریم مهم ترین شیوه های پرداخت را دراین مقاله توضیح دهیم و آنها را با هم قیاس کنیم.

 

 

 

 

فروش انواع دستگاه استخراج رمز ارز ( ریگ ماینینگ، گیس مایینینگ ) و کانفیگ آن، جهت مشاوره با ما تماس بگیرید.

شاسی ریگ ماینینگ ، کیس ماینینگ علیرضا فرید

روش پرداخت PPS

روش پرداخت PPS، مخفف عبارت لاتین  (PAY PER SHARE) که به معنای پرداخت پاداش به ازای سهام است. در این روش پرداخت، استخر ماینینگ به ازای قدرت هشریتی که ماینرها در اختیار استخر قرار می دهند، سهم برای ماینر مشخص کرده و به اندازه همان سهم بدون در نظر گرفتن شانس استخراج ماینر، پاداشی ثابت برای آن در نظر می گیرد. در واقع شانس استخراج کردن بلاک ها یا نکردن آن از طرف ماینر ها برای استخر مهم نبوده و تنها قدرت هشریت ماینر را در نظر گرفته و پاداشی ثابت به آن می دهد. قائدتا کارمزد درنظر گرفته شده برای استخر در این روش بیشتر است، ولی ریسک سرمایه نیز کاهش خواهد یافت. این شیوه پرداخت بخاطر ریسک کمتر، طرفدارانی بسیاری دارد.

 

روش پرداخت +PPS

این روش پرداخت مشابه همان روش پرداخت PPS  است با این تفاوت که، در صورتی که ماینر موفق به استخراج بلاک شود علاوه بر سهم تعیین شده (در ازای قدرت پردازش ماینر)، پاداشی مجزا دریافت خواهد کرد. با افزایش نسبی کارمزد در این روش ریسک، سرمایه گذاری اندکی افزایش می یابد، ولی متقابلا سود ماینر نیز بیشتر خواهد بود.

روش پرداخت PPLNS

PPLNS مخفف عبارت Pay per Last N Share است که به معنی پرداخت سود به N سهامی که در پیداش بلاک ها سهم داشته اند است. در این شیوه پرداخت تنها ماینرهایی که در پیدایش بلوک ها موفق بودند(شانس استخراج داشته اند)، پاداش خواهند گرفت. در واقع ریسک سرمایه گذاری در این شیوه پرداخت بسیار بالا بوده و از آن طرف در صورت موفقیت و شانس زیاد، سرمایه گذار به سود بالایی خواهد رسید. چرا که کارمزد استخر ماینینگ نیز در این شیوه نسبت به شیوه های پیشین کمتر است.

شیوه پرداخت Solo

در این شیوه پرداخت تقریبا تمام سود حاصل از استخراج نصیب ماینر ها می شود و کارمزد Mining pool بسیار ناچیز خواهد بود. دلیل این موضوع این است که پردازنده بدون مشارکت قدرت پردازش ( قدرت هش ) خود اقدام به استخراج کرده و در نتیجه ضمن ریسک بسیار بالای موفقیت ، سود حاصل را با کسی تقسیم نمی کند. این شیوه پرداخت به دلیل ریسک بالا و نیاز به پردازشگرهای قوی  (ماینر های گران قیمت ) عملا غیر منطقی بوده و طرفداران چندانی ندارد.

PPLNS | PPS | استخر استخراج | mining pool

مقایسه شیوه پرداخت PPS با PPLNS

در شیوه پرداخت PPS شاهد ریسک سرمایه گذاری بسیار پایین به دلیل اعطای سود ثابت بر اساس قدرت پردازش ماینر (هش) هستیم. اما در شیوه پرداخت PPLNS خبری از سود ثابت نیست و تنها در صورت موفقیت ماینر در فرایند در استخراج، سود تعلق میگیرد.

لازم بذکر است که ماینر ها در شیوه PPLNS نیز با هم مشارکت می کنند. لذا موفقیت در پیداش بلاک ها نیز غیر ممکن نخواهد بود. سود استخراج به دلیل کارمزد پایین استخر ماینینگ در این روش بسیار زیاد است، اما ریسک کار بالاست.

اگر ماینر شما از قدرت هشریت بالایی برخوردار است و شما آدم ریسک پذیری هستید، روش PPLNS به شما پیشنهاد داده می شود. در غیر این صورت شیوه پرداخت PPS را در استخر استخراج  امتحان کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
مقالات اموزشی

تفاوت کوین و توکن در چیست ؟

ارزهای دیجیتال (crypto currency) به طور معمول به دو دسته …

نحوه استخراج بیت کوین | هدف ماینینگ
مقالات اموزشی

ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست ؟

ماینینگ بیت کوین (Bitcoin Mining) در لغت به معنی استخراج …

استخر استخراج | mining pool | روش پرداخت PPS و PPLNS
مقالات اموزشی

شیوه های پرداخت بیت کوین در استخرهای استخراج

از زمان گسترش ارزهای دیجیتال، استخراج بیت کوین همواره پر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat