سبقت بازار ارز دیجیتال بیت کوین از بازار طلا-قیمت بیت کوین

مقایسه بازار بیت کوین و بازار طلا

اگر به سال 2009 برگردیم و شما صاحب 1 دلار بودید، و قصد داشتید تنها  با این مبلغ ناچیز، در بازار بیت کوین   سرمایه گذاری کنید. اکنون باید بگوییم که در سال 2020 یک دلار شما تبدیل به 12.5 میلیون دلار شده است، و تنها با سرمایه گذاری یک دلاری در این ارز دیجیتال طی یازده سال اخیر، شما ثروتمند شده اید و  قادر خواهید بود با این 12.5 میلیون دلار،  یک قایق تفریحی لوکس بگیرید. این در حالی است که اگر این یک دلار را در سال 2009، در بازار طلا ،سرمایه گذاری می کردید، در حال حاضر می توانستید تنها صاحب یک بسته شکلات باشید!

بله تفاوت رشد دلار و بیت کوین این چنین زیاد است.اگر عملکرد بازار بیت کوین و بازار طلا را در سال 2020 و در بحران کرونا، برسی نماییم عملکرد قابل قبولی از هر دوی آنها خواهیم دید. ولی اگر بخواهیم این موضوع را در طولانی مدت برای مثال طی یازده سال اخیر زیر ذره بین ببریم، شاهد خواهیم بود که  بازار طلا حرفی در مقابل بیت کوین نخواهد داشت.

نمودار مقایسه بازار طلا و بیت کوین طی 11 سال اخیر

حال قصد داریم برای طرفداران طلا و منتقدان بیت کوین یک نمودار ارائه کنیم. در این نمودار به برسی بازار طلا و بیت کوین طی 10.7 سال اخیر خواهیم پرداخت. در نمودار زیر شما با سرمایه گذاری با یک دلار در بیت کوین، طی 10.7 سال صاحب 12.8 میلیون دلار خواهید شد ( نرخ یک قایق تفریحی لوکس )، و همین مبلغ را اگر در طلا سرمایه گذاری کرده بودید تنها صاحب یک بسته شکلات  (1.6$) بودید.

مقایسه بازار طلا و بیت کوین - قیمت بیت کوین - دلار
مقایسه قیمت طلا و قیمت بیت کوین طی 11 سال اخیر

فلز گران بهای طلا در سال 2011  موفق شد رشد قابل توجهی  در قیمت داشته داشته باشد. اما پس از آن شاهد عملکرد خیره کننده دیگری نبودیم و حتی سیر نزولی قیمت را نیز تجربه کرد. این در حالیست که بیت کوین از زمان پیدایشش  بطور مدام طی سال های اخیر و الخصوص سال 2017 سرمایه گذاران خود را با جهش های خیره کننده در قیمتش غافلگیر کرده است.

طرفداران فلز گرانبهای طلا بسیارند و شاید بسیاری از آنها بیتکوین را بعنوان یک کالای سرمایه ذاری حتی قبول نداشته باشند و یا حتی شناختی نسبت به آن نداشته باشند. یکی از این طرفداران فعال طلا در شبکه اجتماعی  پیتر شیف است. شاید مابقی طرفداران طلا ندانند که بیت کوین رقیب سرسخت و دیجیتالی طلاست.

سیف‌الدین آموس یکی از پژوهشگران پیرامون ارز دیجیتال بیت کوین و نویسنده کتاب استاندارد بیت کوین عنوان کرده است که:

طلا همچون گذشته نمی درخشد و روز گار طلا هم مانند نقره سپری خواهد شد. او همچنین اعتقاد دارد طلا در بحران کرونا نتوانسته جایگاه فعلیش را بدست آورد.

امکان پیشی  گرفتن بازار بیت کوین از بازار طلا

باتوجه به اخباری که در 29 اذر از شبکه CNBC منتشر شد و این موضوع را بیان میکرد که قیمت ارز دیجیتال بیت کوین تا چند سال دیگر به رقم 250000 دلار می رسد. و این امکان وجود خواهد داشت که بازار بیت کوین از بازار طلا پیشی بگیرد.

ارز دیجیتال  بیت کوین به رقم 250000 هزار دلار میرسد.

در برنامه- Fast money -فست مانی که از شبکه   CNBC  پخش شد .تام ای و بریان کلی(Tom Lee -Brian kelly) که هردو نماینده شرکت Funstrat -فان استرت  بودند بر این موضوع معتقد بودند که اگر بین کوین رویه فعلی خود را ادامه دهد و از همین الگو پیروی کند.باتوجه به برنامه ای که برای نرخ 250000 هزار دلار از سال 2013 داشتیم در همان فاز قرار دارد و تا  چند سال آینده شاهد خواهیم بود که نرخ بیت کوین به 250000 دلار برسد.

سبقت بیت کوین  از بازار طلا

در صورتی که قیمت بیتکوین به این عدد برسد با 4.5 تریلیون دلار  به نصف ارزش بازار طلا خواهد رسید. و در واقع از نظر سرمایه گذاران بیتکوین در طول فقط ده سال چندین برابر طلا بازشگت سرمایه داشته است.پس می توان در اخر این نتیجه را گرفت که بیت کوین از بازار طلا پیشی خواهد گرفت.

اخبار ها و مقالات گوناگونی راجب به قیمت بیت کوین پخش شده ولی موضوعی که در این برنامه مطرح شد با آنچه در تاریخ بیت کوین تجربه شده منطبق بوده پس احتمال این رشد قیمت وجود دارد.

 

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
مقالات اموزشی

مجلس شورای اسلامی رمز ارز ها را بعنوان ( ارز واقعی ) به رسمیت شناخت.

مدتی پیش بنا بر اظهارات وزیر اقتصاد و دارایی فرهاد …

ریگ ماینینگ ( minig rig ) چیست ؟ - استخراج رمز ارز - استخراج ارز دیجیتال - کارت گرافیک - شاسی ریگ - خرید ریگ ماینینگ
مقالات اموزشی

ریگ ماینینگ (Mining Rig) چیست ؟

   ریگ ماینینگ چیست ؟ سوالی که به ذهن شما …

مقالات اموزشی

درباره ی ارز دیجیتال الکترونیوم و ویژگی های آن

الکترونیوم (Electroneum ) یک ارز دیجیتال  و یا یک سیستم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.