اصطلاحات رایج در ارز های دیجیتال و بلاکچین - مطلب آموزشی بلاکچین - آموزش ارز های دیجیتال

اصطلاحات رایج در ارزهای دیجیتال

مفهوم بلاکچین | blockchain

معنی بلاکچین - blockchain به چه معناست ؟
blockchain

 بلاک چین به معنی بلوک های ذنجیره شده است. برای درک بهتر مفهوم بلاکچین میتوانیم ساختار آن را به یک دفترچه یاداشت شباهت دهیم، با این تفاوت که این دفترچه یاداشت دارای دو خصوصیت منحصر به فرد است که شامل:

  1.  یاداشتها ها هر کدام حاوی اطلاعات خاصی است ککه بصورت کاملا جداگانه ذخیر می شوند.

این یاداشت های ذخیره شده ( بلاک ها )، در عین ذخیره بودن مجزا با یک دیگر در ارتباط هستند و بهم مرتبط هستند. بطوری که اگر اطلاعات یک یاداشت ( بلوک ) را بخواهند دستکاری کنند همه  آنها بهم ریخته و تحت تاثیر یکدیگر هستند. در نتیجه دستکاری و تقلب آشکار خواهد شد.برای همین از فناوری بلاکچین در جلوگیری از سانسور نیز استفاده می شود.

 

ارز دیجیتال (Crypto currency)


ارز دیجیتال به ارزی اطلاق می گردد که ماهیت آن دیجیتالی است و بصورت فیزیکی نیست. ازین ارز می توان برای معامله ، سرمایه گذاری، تبادلات مالی و غیره بهره برد. به عبارت دیگر رمز ارز پول دیجیتال شماست و شکل بهینه شده و پیشرفته ای  از اسکناس هاست.  حدود 5000 رمز ارز تا این لحظه ساخته شده است.

دارایی دیجیتال 

درارایی دیجیتال به آن دسته از دارایی ها گفته می شود که بصورت مجازی بوده و قابلیت فیزیکی ندارند، همچنین این نوع دارایی بر پایه شبکه بلاکچین می باشد. بیت کوین و سایر  ارز های دیجیتال همگی درارایی دیجیتال محسوب می شوند.

معنای کریپتو یا رمز نگاری شده ( crypto )

کریپتو  به معنای رمز نگاری شده است که در ترکیب ارز های دیجیتال بطور مکرر از آن استفاده می شود. معنای کریپتو یا رمز نگاری در ارز های دیجیتال همان رمز گذاری در بلاک های شبکه بلاک چین است که در واقع این رمز گذاری به امنیت شبکه کمک می کند. بسیاری ارز های دیجیتال را در بصورت مخفف با کریپتو ( crypto ) یا می کنند.

استیبل کوین (stable coin):

stablecoin استیبل کوین - علیرضا فرید - اصلاحات رایج

در واقع استیبل کوین به ارز هایی اطلاق می شود که پشتوانه فیزیکی برای خود دارند. بطور مثال ارز دیجیتال تتر Tether، یک استیبل کوین است، بدین معنا که به اعزای هر واحد تتر موجود در بلاکچین تتر، یک دلار آمریکا قرار دارد. به زبان دیگر هر و احد تتر همیشه برابر  با یک دلار آمریکا است. البته ارز های دیجیتال دیگری مانند تتر گلد است که پشتوانه ی فیزیکی آن طلا است. برای سایر دارایی ها مانند نفت، فلزات گرانبها .. و حتی اسکناس های فیات ملی هر کشور مانند یوان چین می توان یک ارز دیجیتال با خاصیت استیبل کوین ایجاد کرد.

 

آلت کوین ( altcoin) 

در واقع به تمام رمز ارز های موجود در بازار ارزهای دیجیتال به جز ارز دیجیتال بیت کوین، آلت کوین گفته می شود

 

 

خاصیت غیر متمرکز رمز ارز (Decentralized)

غیر متمرکز بودن برای رمز ارز بدین معناست که دولت و ارگانی آن را نظارت و کنترل نمی کند. به عبارت دیگر هیچ نهادی برروی آن تسلط نداشته و تمام افرادی که در شبکه بلاکچین آن رمز ارز قرار  دارند آن را پیش می برند. 

ارز های حریم خصوصی (privacy coins)

privacy coins بیت کوین و سایر پرایوسی کوین ها - رمز ارز های خصوصیافرادی که آشنایی کامل با ارزهای دیجیتال ندارند در ابتدا فکر می کنند که معاملات با این رمز ارز ها بصورت خصوصی است، اما پروسه مبالات بدین شکل است که مثلا بیت کوین این که شما یک نام مستعار برای خود انتخاب کنید را، به گم نام بودن شما، تریجح می دهد. تمامی مبادلات و تراکنش های بیت کوین در یک دفترچه ی عمومی بصورت کد نویسی شده ثبت خواهد شد. Zcash و Monero جزو پرایوسی کوین ها هستند. خصوصیت این ارزها این است که هیچ سابقه ای از تراکنش های خود نگهداری نمی کنند. در واقع پرایوسی کوین ها تمامی خصوصیات بیت کوین   در قالب یک بسته، به شکل خصوصی ارائه می دهند.

 

پلتفرم های بلاکچین (Blockchain Platforms)

بیشتر مردم رمز ارز اتریوم را بعنوان یک ارز دیجیتال می شناسند. اتریوم با استفاده متفاوت خود از شبکه بلاک چین ، جز نسل دوم ارز های دیجیتال به حساب می آید. اتریوم از پلترفم بلاکچین برای قرار داد های هوشمندی بهره برد که زیر ساخت لازم برای سایر پروژها را نیز دارد. برای مثال  سرویس اینترنتی شرکت آمازون و همچنین  پروژه ی اتریوم مایکروسافت  در بستر آزور می توان نام برد.

 

وال Wahle

سرمایه گذران بزرگ بیت کوین

به افرادی اطلاق می گردد که در ارز های دیجیتال به شکل گسترده سرمایه گذاری می کنند. اکثر این افراد تعداد زیادی بیت کوین دارند. تعداد هرچه بیشتر این افراد برای امنیت بازار مفید خواهد بود. چراکه احتمال دستکاری بازار  توسط سایر اشخاص  و افراد  قدیمیتر  را کاهش میدهد، و این موضوع برای امنیت بازار رمزارزها حائز اهمیت است.

 

(Portfolio) سبد دارایی

 

 

مفهوم اصلاح سبد دارایی

 

سرمایه گذاران به منظور کاهش ریسک در سرمایه گذاری خود، در ارزهای گوناکون سرمایه گذاری کرده و آن را تقسیم می کنید. بطور مثال 50 درصد از دارایی بیت کوین، 20 درصد اتریوم، 20 در صد ریپل، و 10 درصد لیتیوم، این ارزها در کل یک سبد دارایی هستند.

 

روند خنثی،رنج فلت (side away)

برخی اوقات بازار با فراز و نشیب همراه است و قیمت ها بسیار متغیر است، اما گاهی اوقات رنج تغییر قیمت بسیار پایین است و تقریبا نواسانات قیمت در مقیاس بسیار پایین صورت می گیرد، در این زمان اصلاحا می گویند روند بازار خنثی بوده (side away)  و بر خلاف بازار هیجانی عمل می کند.

 

liquidity

به ارزش سرمایه گذاری شما در بازار رمز ارزها liquidity گفته  می شود. حال اگر دارایی شما در بازار بخاطر از بین برود و دیگر قادر به ادامه ی معاملات نباشید، در این وضعیت، معامله گران بازار ها،  اصلاحا می گویند دارایی شما لیکوید شده و برای ادامه معاملات در بازار ها نیاز به افزایش موجودی دارید.

 

 

 Protocol| پروتکل 

بلاکچین - معنای پروتکل
blockchain

به قوانینی اطلاق میگردد که تعیین خواهد کرد، یک رمز ارز درون شبکه بلاکچین چگونه با صاحب سرمایه و سایر رمز ارزها  ارتباط بر قرار می کند. برای مثال Http یک پروتکل برای کاربران وب است .

 

 

اثبات کار | POW

جهت حفظ امنیت شبکه بلاکچبن در رمز ارزها پروسه ای بنام اثبات کار صورت می گیرد، که درواقع یک پروتکل است. در این فرایند ماینرها با بهره گیری از سیستم سخت افزاری خود برای حل محاسبات ریاضی که به امنیت شبکه کمک میکند رقابت خواهند کرد، و به اولین ماینری که این محاسبات را بدرستی انجام دهد، پاداش داده می شود.

 

اثبات سهم | POS

در پروسه اثبات سهم بر خلاف اثبات کار خبری از پاداش استخراج نخواهد بود. در فرایند اثبات سهم ماینینگ انجام نمی شود و ارزها از قبل استخراج شده است، لذا در این فرایند به ماینر ها  فورجر می گویند. در اثبات سهم هر فوجر در کارمزد تراکنش ها سهمیم خواهد بود و هر فرد به میزان سرمایه اش از استخراج سهم خواهد برد. لذا سیستم اثبات سهم میتواند توجیه اقتصادی بهتری داشته باشد.

 

 

 

مفهوم فورک در ارزهای دیجیتال | Fork

آموزش اصطلاحات ارزهای دیجیتال | اموزش مفهوم فورک | علیرضا فرید
hard fork soft fork | alireza farid

 

فورک در زبان انگلیسی به معنی چنگال است، حال اگر در پروتکل های بلاکچین یک کوین، تغییراتی انجام شود و یا اطلاحاتی صورت گیرد بدین فرایند فورک گویند. اگر فرایند فورک و ویرایش پروتکل بلاکچین در راستای قوانین قبلی به صورت سطحی بوده و تغییری در ماهیت آن ایجاد ننماید در این صورت اصطلاحا می گویند soft fork صورت گرفته است. و درصورتی که ویرایش پروتکل بلاکچین به حدی باشد که تغییری در ماهیت آن ایجاد کند و با قوانین قبلی متمایز باشد، به آن Hard Fork گویند که به ایجاد شاخه ای جدید در بالاکچین منتهی می شود.  برای مثال در اوت سال 2017  طی هارد فورکی که روی بلاکچین بیت کوین کش Bitcoin cash گرفت از بلاکچین بیت کوین سرانجام جدا شد.

مفهوم نود در ارزهای دیجیتال | (Node)

نود ها در ارزهای دیجیتال، مسئولیت انجام محاسبات تراکنشهای رمز ارزها و برسی و تایید آنها را دارند. این وظیفه به نود ها که منتخب شده هستند واگذار شده است. هرچه تعداد افراد دخیل در انجام تراکنش ها بیشتر باشند یا به عبارت دیگر  بلاکچین توزیع پذیرتر باشد، تعداد نودها نیز، بیشتر خواهد بود.

 

 مفهوم ناحیه ناحیه مقاومتی در ارزهای دیجیتال | (resistace area)

به محدوده ای از قیمت که بخاطر تمایلات بازار، قیمت از آن رنج عبور نمی کند ناحیه مقاومتی گویند. اگر این ناحیه پایین تر از قیمت فعلی باشد آن را ناحیه حمایتی support گویند و اگر از قیمت فعلی این ناحیه بالاتر باشد آن را مقاومت (resistant) گویند.

 

مفهوم بازارهای Bullish و bearish

مفهوم بازار های خرسی و گاوی - علیرضا فرید صطلاحات ارزهای دیجیتال
Bullish & bearish

وقتی بازار صعودی باشد آن را Bullish یا گاوی گویند و وقتی بازار سیر نزولی باشد آن را bearish یا خرسی گویند. انتخاب این اصالاحات بخاطر مدل حمله گاو و خرس است.

 

ماینینگ فارم | Mining Farm

mining farm استخراج ارز دیجیتال - استخراج بیت کوین
مزرعه استخراج رمز ارز

به محلی که تعداد زیادی ماینر جهت استخراج رمز ارز فعالیت دارند اصلاحا مزرعه استخراج یا ماینینگ فارم اطلاق می شود. این محل معمولا در مکان هایی که برق ارزان قابل دسترس باشد و از لحاظ آب و هوایی مناسب فعالیت ماینرها باشد، احداث می شود.

 

مفهوم کلید خصوصی در کیف پول دیجیتال | Recovery phrase ,Private key ,Seed

کلید خصوصی کیف پول | علیرضا فرید
کلید خصوصی کلیف پول دیجیتال

زمانی که شما یک کیف پول رمز ارز برای خود ایجاد کرده اید یک کد شامل 12 الی 24 کلمه انگلیسی که بی ربط هستند به شما خواهد شد. این کلمات با ترتیب مشخص در کنار یکدیگر قرار دارند و بنوعی رمز و کلید خصوصی کیف پول دیجیتال شماست که Recovert phrase ,Private key ,Seed  نامگذاری می شود. توجه داشته باشید که باید در نگهداری و حفاظت از این کلید خصوصی همانند رمز عابر بانک خود دقت داشته باشید، چراکه در صورت گم شدن آن دیگر به حساب خود دسترسی نخواهید داشت و اگر شخص دیگری آن را پیدا کند صاحب حساب شما خواهد بود.

 

قرداد هوشمند | Smart contract

معامله هوشمند در ارزهای دیجیتال
معامله هوشمند

به قرار دادهایی که بر پایه بلاکچین تنظیم می شود اصطلاحا  Smart contract  یا قرار داد هوشمند گویند. علت این نامگذاری، هوشمند بودن قرار دادها است. بطور مثال اگر شما یک قرار داد هومشند بین کامران و فرهاد تنظیم کنید اگر کامران یک خودرو از فرهاد خریده باشد و فرهاد خودرو را به دونفر دیگر نیز فروخته باشد، بدون نیاز به شکایت، قرار داد و معامله فسخ شده و پول به حساب کامران باز خواهد گشت.

 

 

.

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی: اظلاحات رایج در ارزهای دیجیتال |  اطلاحات رایج در کریپتو

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
مقالات اموزشی

بلاکچین چیست ؟ به همراه ویدئو

در حالی که طی سالهای اخیر بیت کوین و ارزهای …

مقالات اموزشی

توکنNFT چیست؟ به همراه ویدئو

توکن NFT پدیده ای نوظهور همزمان با گسترش دنیای بلاکچین …

دانشنامه اوری پدیا | توکن IQ
دسته‌بندی نشده

آنچه باید درباره Everipedia و رمز ارز IQ بدانید

اوری پدیا (Everipedia) یک پلتفرم دانش نامه آنلاین همانند ویکی‌پدیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat