سلطه ی تاریک دلار و بیت کوین راه حل مقابله با آن

در طی سالیان گذشته در بحران های مختلفی اقتصادی، دولتمردان با چاپ اسکناس ( پول فیات ) مشکل خود را بشکل موقتی حل کرده در حالی همین چاپ اسکناس، سر انجام به تورم و کاهش قدرت خرید مردم مبدل می شود. در حقیقت می توان گفت که دولت ها با چاپ اسکناس نوعی مالیات پنهان از مردم میگیرند.

چاپ اسکناس و ماجرای تورم

انبساط مالی که چاپ اسکناس است در واقع طبق این قانون که هیچ چیز بدون بها بدست آورده نمی شود، نوعی مالیات پنهان از مردم است و در اخر بهای این اسکناس های بدون پشتوانه که چاپ شده اند را مردم خواهند پرداخت و منهی به تورم می شود.

دلار تورم را به سایر کشورها صادر می کند!

چاپ اسکناس در ایالات متحده هم مانند سایر کشور ها انجام می شود، ولی خبری از تورم نجومی نیست و نرخ تورم  بین 2% تا 3% باقی می ماند. دلیل این موضوع امتیاز گزاف دلار آمریکاست که تورم را به سایر کشور ها صادر کرده و خود را نسبت به بحران های اقتصادی ایمن تر از بقیه می کند.

 از جنگ جهانی دوم و زمانی که دلار آمریکا به عنوان ذخیره ارزی در جهان معرفی شد، دلار بالاترین حجم نقدینگی ارزی را دارد و در بحران های نقدیگی مانند بحران کرونا همه چیز بنفع دلار آمریکا خواهد بود. همچنین  بزرگترین کالای که از طریق دلار معامله می شود طلای سیاه و همان نفت است. کشور های مختلف برای مبادله نفت به دلار متکی هستند و این یعنی تقاضا بیشتر برای دلار!

طبق قانون عرضه و تقاضا، اگر تقاضا از عرضه بیشتر باشد در نهایت موجب افزایش قیمت آن کالا خواهد شد و از آنجایی که هروز نیاز به دلار بیشتر می شود حتی با توجه به چاپ بدون پشتوانه دلار توسط ایالات متحد آمریکا، ارزش دلار بخاطر این  تقاضا حفظ شده و تورم به سایر کشور ها صادر میشود. به این  خاصیت دلار، هژمونی دلار یا امتیاز دلار گفته می شود.

ماجرا فقط به این موضوع ختم نشده و سیاست های ایالات متحده همراه با نفوذ دلار به عنوان ذخیره ارزی جهان این جسارت را به امریکا می دهد که هر کشوری را که وی مخالفت کرد از طریق دلار و مبادلات مالی تحریم نماید. در سالهای اخیر در ونزوئلا و حتی کشور خودمان شاهد تحریم های سنگین آمریکا بودیم که دود آن بی از هر چیز به چشم مردم رفته و شاید بتوان گفت بزرگترین قربانی این تنش ها، ملت ها بودند.

بیت کوین و ارز های دیجیتال، گزینه مناسب برای جایگزینی دلار

در ونزوئلا شاهد بهرگیری این کشور از تکنولوژی ارز های دیجیتال هستیم. ارز های دیجیتالی چون بیت کوین این خاصیت را دارا می باشند که ضمن ویزگی ضد تورمی خود که همان مقابله با مالیات های پنهان است، غیر قابل تحریم نیز هستند.

هاوینگ بیت کوین که به نصف شدن عرضه بیت کوین طی هر چهار سال اطاق میشود منجرب میشود که عرضه این ارز دیجیتال کنترل شود و در نهایت یک پول دیجیتال ضد تورم و هوشمند خواهیم داشت که در مقابل کابوس اسکناس های تورمزا  هر کشور است. بیت کوین همچنین بخاطر خصوصیت ناشناس ماندن افراد در مبادلات می تواند ابزاری برای دور زدن تحریم ها باشد و جلوی  سلطه ی ظالمانه دلار  می ایستد.

اینطور میتوان گفت که بیت کوین و ارز های دیجیتال می توانند جایگزینی مناسب برای اسکناس های فعلی و الخصوص دلار باشند و اقتصاد بیمار بین المللی را با خصوصیات بروز و هوشمند خود معالجه کنند.

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
آموزش ریپل | xrp چیست | ارزدیجیتال xrp
مقالات اموزشی

ریپل چیست ؟ + ویدئو | رمز ارز XRP ؟| علیرضا فرید

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”] ریپل شبکه بلاکچین و دفتر کل ثبت تراکنش …

مقالات اموزشی

معرفی استیبل کوین تتر (Tether) | استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟ به زبان ساده استیبل کوین به ارز …

ارز دیجیتال yearn.finance | YFI
مقالات اموزشی

مختصری درباره ی ارزدیجیتال یرن فایننس (yearn.finance)

ارزدیجیتال یرن فایننس با نماد اختصاری YFI شناخته می شود. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat