جواز ماینینگ - استخراج ارز دیجیتال بصورت غیر قانونی - پاداش برای افرادی گه مراکز استخراج غیر قانونی را معرفی کنند

کشف هزار فارم غیر قانونی استخراج ارز دیجیتال

شرکت توانیر اعلام کرده است که بیش از هزار فارم ( مزرعه ) استخراج ارز دیجیتال که بصورت غیر قانونی فعالیت می کردند شناسایی شده اند. پروسه ماینینگ نیاز به مصرف برق زیادی دارد تا ماینر ها بتوانند مباحث ریاضی را پردازش کرده و رمز ارز استخراج کنند. بنابر این در شرایطی که برق  در ایران بصورت یارانه ای، و ارزان قیمت در اختیار شهروندان قرار می گیرد، صنعت ماینینگ می تواند حساسیت بسیاری برای دولت و الخصوص وزارت ایجاد کند. در آمد حاصل از استخراج بیت کوین در سال 2018 حدود 4.7 میلیارد دلار برآورد شده که هزینه برق مصرفی ماینر ها نیمی ازین مبلغ خواهد بود. بر اساس آمار بدست آمده سالانه 174 تراوات برق برای صنعت ماینینگ صرف می شود. این رقم نیمی از برق تولید شده در ایران است.

بر طبق آمار منتشر شده از آژانس بین المللی انرژی، در سال 2019 میلادی، میزان یارانه های پنهان انرژی برق در ایران، به رقم 5 میلیارد و 700 میلیون دلار می رسد! این یعنی اگر دولت این یارانه را از قبض های برق حذف نماید، قادر خواهد بود سالانه 5 میلیارد و 700 میلیون دلار درآمد بیشتر، از صادرات برق به سایر کشور ها داشته باشد.

 شناسایی مراکز استخراج ارز دیجیتال بصورت غیر قانونی

مدیر عامل شرکت توانیر، حسین متولی زاده از شناسایی و تعطیلی 1100 فارم استخراج غیر قانونی بیت کوین خبر داد. وی هفته گذشته از 10 میلیون تومان پاداش برای افرادی گه مراکز استخراج غیر قانونی را معرفی کنند خبر داده بود. همچنین در تاریخ 14 تیر 99، 14 مرکز غیر مجاز ماینینگ در محدوده ساوه شناسایی شده است. حدود 700 دستگاه ماینر در این شناسایی ضیط شده است. این ماینر ها در کارخانه های بزرگ از برق با تعرفه   صنعتی بهره برده و حدود 2 مگاوات برق مصرف می کردند.

در حالی که دولت در حال ثبت و مبارزه با فعالیت زیر زمینی ماینر هاست، نباید این موضوع را فراموش کرد که صنعت ماینینگ می تواند راه حلی برای ارز آوری برای کشور در شرایط تحریم باشد.

 

علیرضا هادی  (مدیرکل دفتر طرح‌ها و تامین مالی وزارت صنعت، معدن و تجاری)  در گزارشی  با ایلنا خاطر نشان کرد:

 تا کنون حدود 790 فرد حقیقی و حقوقی برای اخذ مجوز برای ماینینگ اقدام کرده اند. که ازین تعداد رقم 585 فرد موفق به اخذ جواز برای ماینر های شده اند.

اما آقای رجبی مشهدی که از معاونان شرکت برق است تعداد مراکز دارای مجوز استخراج ارز دیجیتال را، 14 عدد معرفی کرده است.

آقای علیرضا هادی در مصاحبه ای که با الینا داشت بیان کرد که بنگاه های مجاز، برای واردات دستگاه های استخراج رمز ارز و ماینر مانعی  نخواهند داشت. همچنین تعرفه واردات برای این بنگاه ها تنها 4 درصد خواهد بود.

آقای هادی در ادامه اضافه کرد که تاکنون حدود 70 هزار ماینر غیر قانونی وارد کشور شده که با ارائه نمودن فرم خود اظهاری و پرداخت عوارض، قادر خواهند بود به صورت قانونی فعالیت نمایند و   با  این رویه بر تعداد مراکز و ماینر های قانونی افزوده خواهد شد.

آقای علیرضا هادی در پایان بر مزایای صنعت ارزهای دیجیتال و ماینینگ در ارز آوری برای کشور و تسهیل فرایند مبادلات بین المللی در شرایط تحریم تایید کرد. صنعت ماینینگ قادر خواهد بود سالانه بین 200 تا 700 میلیون دلار ارز آوری برای کشور داشته باشد که نشان می دهد  این حوزه ارزش سرمایه گذاری و توجه را دارد.

 

 

آبان 98

عدم اعتراض و حمایت ماینر ها با نرخ برق اعلام شده و پاداش برای معرفی ماینر های غیر مجاز

سخنگوی صنعت برق - استخراج ارز دیجیتال بصورت غیر قانونیرجبی مشهدی گفت ماینر ها میتوانند از امروز برای اخذ مجوز اقدام کنند. وی افزود که این نرخ در هشت ماه سال از مهر تا اسفند و از فرودین تا  انتهای اردیببهشت با ضریب نیم محاسبه میشود. و در مابقی سال که ماه های گرم و پر مصرف است این نزخ دو برابر میشود که بطور متوسط  965 تومان خواهد بود.

 در ادامه وی افزود که البته در 300 ساعت از سال  در ماه های تیر و مرداد اوج مصرف برق است ماینر ها اجازه فعالیت در این محدوده زمانی ندارند.

وی همچین ذکر کرد که هزینه انشعابات برای ماینر ها لحاظ نخواهد شد. و اگر بصورت جمعی و گروهی فعالیت کنند که مصرف آنها در نتیجه بیشتر خواهد بود، از تخفیفاتی بهرمند خواهند شد.

مراکزی که به شبکه برق متصل میشوند از 20 درصد تخفیف خواند داشت، و در صورتی که از تجهیزات داخلی استفاده نمایند 15 در صد دیگر لحاظ خواهد شد. که به صورت کلی 35 در صد تخفیف شامل آنها خواهد شد.

همچنین سخنگوی صنعت برق در پاسخ به وجود محدودیت برای  اخذ مجوز این بود که از امروز   افراد متقاضی  میتوانند برای اخذ مجوز اقدام کنند که البته  بصورت هوشمند کنترل خواهند شد.

20 در صد از کل خسارت ، پاداش برای افرادی گه مراکز استخراج غیر قانونی را معرفی کنند

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه افرادی که بصورت غیر مجاز و بدون مجوز دست به استخراج ارز دیجیتال بزنند یا از انشعابات غیر قانونی استفاده نمایند ، با آن ها برخورد قانونی خواهد شد و 20 درصد از مبلغ کل خسارت وارده، پاداش به کسانی که آنها را معرفی وشناسایی کنند  تعلق خواهد گرفت.

وی همچنین در پاسخ به اعتراضات گذشته انجمن بلاکچین نسبت به بالا بودن نرخ استخراج افزود که با تعرفه 480 تومان برای هر کیلو وات در هشت ماه از سال از آنها حمایت شده و تاکنون اعتراضی نداشتند.

 

 

 

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
بیت کوین رقیب دلار | علیرضا فرید
اخبار

ترامپ : من از بیت کوین خوشم نمی‌آید چون رقیب دلار است

ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده در مصاحبه اخیر خود …

امکان پیشی گرفتن اتریوم از بیت کوین
اخبار

خالق اتریوم : احتمال دارد اتریوم جای بیت کوین را بگیرد !

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم در محاحبه اخیری که سه شنبه …

Paypal | ارزهای دیجیتال | خرید و فروش بیت کوین از طریق پی پل | علیرضا فرید
اخبار

پی پل، اعلام کرد که از ارزهای دیجیتال پشتیبانی خواهد کرد

خدمات پرداخت با ارزهای دیجیتال از طریق پی پل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat