افزایش قیمت طلا - کاهش ارزش دلار- افزایش قیمت بیت کوین - چاپ دلار

بحران های اقتصادی و کاهش ارزش دلار | چاپ بی حساب دلار

چاپ دلار به اندازه دو قرن گذشته تنها در یک ماه!

 

با شیوع گسترده کرونا در ایالات متحده آمریکا و بحران اقتصادی که بدنبال آن پایه های اقتصاد آمریکا را می لرزاند، فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) تصمیم گرفت نرخ بهره را در صفر نگه دارد و دست به چاپ بی امان دلار زد. حجم دلار چاپ شده تنها در یک ماه آمریکا بیش از کل اسکناس های دلار چاپ شده طی دو قرن اخیر در این کشور است.  چندی پیش شاهد تصمیم فدرال روزو مبنی بر چاپ یک ترلیون دلار بودیم که این خبر موجب افزایش قیمت طلا و بیت کوین شد. کسری بودجه آمریکا در ماهی که گذشت بیش از 764 میلیارد دلار است. این رقم از مجموع بدهی های آمریکا در دو قرن اخیر یعنی 1776 تا 1979 بیشتر است و طبیعی است که وضع پیش رو را بتوان بسیار وخیم عنوان کرد.

 با افزایش غیرقابل باور چاپ دلار شاهد بی ارزش شدن این ارز خواهیم بود و تورم پیش رو در ابتدا تاثیر خود را بروی دارایی هایی چون طلا و بیت کوین می گذارد. چندی پیش طلا رکورد تاریخی قیمت خود را شکست و بیت کوین روز به روز در حال رشد است.

در شرایطی فعلی تورم و افت ارزش دلار باید مشهود تر ازین باشد ولی نا گفته نماند که بخاطر خصوصیت امتیاز گزاف دلار که ذخیره ارزی جهان است و  به هر حال برای مبادلات بین مللی تقاضا برای آن هروز افزایش میابد، تورم ناشی از چاپ بدون پشتوانه دلار به سایر کشور ها صادر خواهد شد. برخی  پشتوانه دلار را ویژگی ذخیره ارزی آن  عنوان می کنند.

تنها راه حل  پیش رو برای مقابله با سلطه ی دلار را ارز های دیجیتال و بیت کوین می توان عنوان کرد که با چاپ روز افزون اسکناس ها، خاصیت غیر تورمی بیت کوین بیش از گذشته ارزشمند بنظر می رسد.

 آمار خرید بیت کوین توسط آمریکایی ها روز به روز در حال افزایش است!

بنا برا گزارش کوین گراف، همزمان با رکود  اقتصادی پیش رو بخاطر کرونا، شاهد بالاترین حجم سپرده مردم آمریکا هستیم. این در حالی است که ارزش دلار نسبت به سایر ارز ها روزه به روز در حال کاهش است و دارایی هایی چون طلا و بیت کوین سیر صعودی خود را طی می کنند.

فدرال رزرو جهت برای مقابله با بحران ملی پیش رو، تصمیم به نگه داشتن نرخ بهره بانکی نزدیک به صفر کرده و همین امر موجب شده که مردم آمریکا جهت حفظ ارزش پول خود ترغیب به سرمایه گذاریی در بورس و دارایی هایی چون طلا و بیت کوین بکنند.نا گفته نماد که، بهای سود حاصل از سرمایه گذاری، ریسکی است که افراد به جان میخرند.

جهت شماوره و سرمایه گداری در بازر ارزهای دیجیتال و حفظ ارزش پول خود با علیرضا فرید در تماس باشید

 

8 مرداد 99

 

ارزش دلار در پایین ترین میزان خود طی دو سال اخیر

شقوط ارزش دلار - افزایش قیمت طلادر حالی که کرونا همچنان به تاخت و تاز ادامه می دهد و هروز به شمار مبتلایان و قربانیان این ویروس  هولناک افزوده می شود،  اخباری مبنی بر رسیدن موج دوم کرونا در آمریکا به گوش می رسد. این خبر در حالی  قیمت طلا  در حال رکورد شکنی است، موجب سقوط ارزش دلار  شد. شاخص جهانی دلار که ارزش دلار را در برابر سایر ارزعا می سنجد با 0.4 درصد سقوط به 93.04 رسیده است. این رقم پایین ترین میزان شاخص جهانی دلار، طی دوسال اخیر است. فدرال رزرو،  بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا ، نرخ بهره بانکی در رقمی حدود صفر اعلام کرد. این خبر نیز در سقوط ارزش دلار موثر بود. برخی تحلیلگران بر این باور هستند که رویه نزولی ارزش دلار با وضعیت فعلی اقتصاد این کشور ادامه خواهد داشت.

قیمت یورو  0.3 درصد رشد داشته است  و به رقم 1.1762 دلار رسیده است. اخبار توافق نامه اتحادیه اروپا پیرو بودجه مالی برای بحران کرونا بی تاثیر در این رشد نبوده است. ارزش دلار در برابر ین با کاهش 0.25 درصدی به 104.82 ین سقوط کرده است. سقوط ارزش دلار همچنین موجب افزایش ارزش دلار استرالیا شد.

ارزش انس طلای جهانی طی 30 روز اخیر 10 درصد رشد داشته و این سقوط ارزش دلار خود موجب افزایش پیش از بیش ارزش طلا شده است. قیمت طلا به  رقم 1980 دلار رسیده است. فلز گرانبهایی  چون نقره طی ماه ژانویه 30 درصد رشد را تجربه کرده است و به رقم 23.2 دلار نیز افزایش پیدا کرده است. قیمت بیت کوین  از روز پنجشنبه به بالای مرز 11 هزار دلار رسیده است. بیت کوین با شکستن مقاومت 10500 دلاری می تواند طی روزهای آینده مرز 13 هزار دلا را نیز رد کند. بیت کوین از ابتدای سال 2020 میلادی بیش از 50 درصد رشد را تجربه کرده است. احتمال افزایش قیمت بیت کوین به 20000 هزار دلار تا پابان سال جاری دور از انتظار نیست.

 

قیمت دلار و سکه سقوط کرد

 

در روز دوشنبه 30 تیر ماه سال 99، شاهد سقوط 3000 هزار تومانی قیمت دلار بودیم. قیمت دلار امروز به 22500 تومان ریزش پیدا کرد این در حالی بود که در جمعه ی هفته ای که گذشت نرخ دلار 25700 دلار رسیده بود. قیمت سکه نیز با کاهش نزدیک به ده درصدی به 10 میلیون 500 هزار رسیده است. بدنبال این رویه نزولی، شاخص بورس هم امروز 2 درصد افت داشت.

از علل کاهش قیمت دلار  می توان  پایان مهلت صادرکنندگان برای تحویل ارز صادراتی دانست. روحانی بیان کرده است که  تا پایان سال گذشته صادرکنندگان مبلغ 20 میلیارد یورو از صادرات خود را به سامانه نیما، هنوز تحویل نداده اند.   این در حالی است که دولت صادرکنندگانی که اقدام به تحویل ارز نکنند را به پیگرد قانونی  تهدید کرده و برای آنها محدودیت هایی در نظر گرفته است.

همچنین  در دو روز گذشته یعنی شنبه و یکشنیه،   مبلغ 300 میلیون دلار ارز نیمایی با نرخ میانگین 18300  توسط بانک مرکزی به بازار عرضه شد.

در حالی که با کاهش ارزش پول بسیاری  از افراد به بازار  طلا هجوم آوردند، با کاهش قیمت دلار،  قیمت سکه و طلا هم سیر نزولی خود را طی کرد.

قیمت دلار و سکه در روز های اخیر به ترتیب به بالای 25 هزار و یازده میلیون توامان رسیده بود که رکوردی در قیمت سکه و طلا در تاریخ اقتصاد ایران محسوب می شد.

 

 

 

10 تیر 99

علت کاهش قیمت دلار و بازگشت به کنال 18 هزار تومان

 

قیمت دلار - قیمت ارز - قیمت سکه - علت کاهش قیکت دلار- علت افزایش قیمت دلار - علیرضا فرید
دلار

بنا بر گزارش خبرگذاری تنسیم،  عرضه 180 میلیون دلار به بازار ارز و بیانات همتی رئیس بانک مرکزی و دولت در کنار هم، می تواند علت کاهش قیمت دلار از روز سه شنبه باشد. در 5 تیر ماه 99 نیز شاهد بازگشت دلار به کانال 18 هزار تومان بودیم،  که قیمت دلار در 5 تیر تا رقم 350 18 تومان  نیز افت قیمت داشت. در روزای اخیر شاهد افزایش قیمت دلار تا 500 20 تومان بودیم که از روز سه شنبه 3 تیر ماه روند نزولی بخود گرفت.

عرضه 180 میلیون دلار به بازار ارز خود مانند شوکی موجب تغییر مسیر سیر صعودی به سیر نزولی در بازار ارز شد. این در حال است که تاکنون تنها 5 میلیون دلار ازین رقم فروش رفته است.

علت افزایش قیمت دلار

پیش ازین به شیوع ویروس کرونا و محدودیت های تجاری و مرزی و کاهش صادرات که بخاطر قرنطینه اعمال شد و کنار  آن کاهش قیمت نفت و همچنین اخبار قطع نامه شورای حکام، همه و همه در کنار هم موجب روند سیر صعودی قیمت دلار تا کنال 20 هزار تومان بودند که این یک رکورد در تاریخ قیمت دلار بود.

دولت و بانک مرکزی معتقدند که این التهابات همگی موجب افزایش قیمت ارز بصورت موقتی شده اند و در آینده قیمت ارز کاهش می یابد.

همچنین یک از دلایل افزایش نرخ ارز، عدم بازگشت ارز های صادراتی به داخل کشور می باشد. طبق بیانات رئیس بانک مرکزی، از 72 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی که داشته ایم، تنها رقم 45 میلیارد دلار آن به کشور وارد شده است. مبلغ باقی مانده که بالغ بر 27 میلیارد دلار است تا پایان تیر ماه 99 به کشور باز خواهد گشت که خود موجب ریزش شدید قیمت ارز خواهند شد.

موضوع عدم بازگشت ارز های صادراتی موجب شده که بانک مرکزی، قوانین و پیگرد هایی را برای افرادی که در بخش صادرات تخلف می کنند در نظر بگیرد. از جمله این اقدامات معرفی اسامی آنها در رسانه های عمومی تا ابطال کارت بازرگان آنهاست.

در حال بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که روند نزولی قیمت دلار ادامه خواهد داشت. و در صرافی ها و بازار شاهد هستیم که خریداران کاهش یافته و به تعداد فروشندگان افزود شده است.

 

 

 


 

 

آذر 98 

قیمت دلار - علت افزایش قیمت دلار - علت کاهش قیمت دلار - بیت کوین - قیمت سکه قیمت طلا

با توجه جو ملتهبی که در شرایط کنونی کشور است بخصوص بحث گرانی بنزین و همچین نزدیک شدن به پایان سال میلادی نرخ دلار آمریکا تا 13000 تومان امروز 13 آذر 98 رسید.این قیمت با 200 توان سیر صعودی و افزایش  تا ساعت 3 بعد ظهر امروز  برای خرید دلار 12550  و برای فروش دلار امریکا آن 12700 تومان نرخ گذاری شد. که البته در معاملات غیر رسمی تا 12970 تومان معامله شده است.

قیمت یورو همچنین تا 13950  تومان تعیین شده است.

بنابر گفته بسیاری از تحلیل گران اقتصادی قیمت فعلی دلار یک نرخ در شرایط التهاب و تنش بوده و بعد هیجانی و روانی دارد ، که میتواند بصورت مقطعی بوده  و سیر نزولی داشته باشد ویا در صورت بالا رفتن پیش از 13 هزار تومان شاهد بلا رفتن نرخ آن باشیم.

توقع بسیاری این بود که با گران شدن بنزین و افزایش صادرات و ارز اوری ، ارز پول ملی تقویت شده و نرخ ارزکاهش یابد.

همچنین تمال به خرید و استخراج بین کوین با توجه به این  که نرخ آن بسته به دلارامریکاس به علت سود بیشتر بالا تر رفته است.

 

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
بیت کوین رقیب دلار | علیرضا فرید
اخبار

ترامپ : من از بیت کوین خوشم نمی‌آید چون رقیب دلار است

ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده در مصاحبه اخیر خود …

امکان پیشی گرفتن اتریوم از بیت کوین
اخبار

خالق اتریوم : احتمال دارد اتریوم جای بیت کوین را بگیرد !

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم در محاحبه اخیری که سه شنبه …

Paypal | ارزهای دیجیتال | خرید و فروش بیت کوین از طریق پی پل | علیرضا فرید
اخبار

پی پل، اعلام کرد که از ارزهای دیجیتال پشتیبانی خواهد کرد

خدمات پرداخت با ارزهای دیجیتال از طریق پی پل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat