ردپای چینی ها در اختلال برق ایران | استخراج بیت کوین توسط چینی ها در رفسنجان | علیرضا فرید

ردپای چینی ها در اختلال برق ایران و آلودگی هوا

همزمان با رشد شدید قیمت بیت کوین و عبور آن از مرز 30 هزار دلار شاهد افزایش آلودگی هوا در ایران و الخصوص تهران هستیم. در کنار این خبر خوب برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال،  منابع رسمی وزارت نیرو خبر از مازوت سوزی در نیروگاه های برق بدلیل کمبود منابع گاز داده اند، این در حالی است که پس شیوع کرونا مدارس و دانشگاه ها تعطیل بوده و بسیاری از بانکها و ادارات دولتی ساعت کاری خود را کاهش داده اند. با این این حال عیسی کلانتری، رئیس سازمانحفاظت محیط زیست دلیل افزایش 60 میلیون متر مکعبی گاز در سال جاری را باز بودن پنجره ها و در ها در مغازه ها و خانه بدلیل شیوع کرونا می داند.

از طرف دیگر مصطفی رجب مشهدی، سخنگوی صنعت برق، دلیل مازوت سوزی نیروگاه های برق را افزایش مصرف  برق دانسته و علت آن را بالا رفتن قیمت بیت کوین و هجوم افراد برای استخراج زیرزمینی بیت کوین می داند.

در اظهار نظر دیگر پرویز غیاث‌الدین، دبیر سندیکای تولیدکنندگان برق معتقد است که همچین موضوعی غیر ممکن بوده، زیرا 300 مگاوات برق در اختیار ماینر های مجاز استخراج بیت کوین قرار داده شده است و  همچننین فعالیت های زیر زمینی استخراج بیت کوین بسیار محدوده است. پرویز غیاث‌الدین معتقد است که بیشتر استخراج کنندگان زیر زمینی بیت کوین شناسایی و دستگیر می شوند و از طرف دیگر مصرف این شبکه های زیر زمینی استخراج کمتر از 200 مگا وات می باشد و علت کمبود برق دلیلی دیگر خواهد داشت.

 

در حالی که مقامات وزارت نیرو در این روزها انگشت اتهام مصرف برق و گاز را به سوی مردم بردند و از آنها می خواهند بجای استفاده از وسایل گرمایشی در فصول سرد از لباس ها گرم استفاده کنند، اخباری مبنی بر استخراج بیت کوین توسط چینی ها در ایران و آن هم درشهر رفسنجان به گوش می رسد. برق مصرفی ماینر های استخراج بیت کوین بسیار بالا بوده و برای استخراج هر بیت کوین معادل حدودا برق سالانه 26 خانوار مصرف می شود. از طرف دیگر بسیاری از سرمایه گذران ایرانی با موانع قانونی بسیاری برای استخراج بیت کوین در کشور خود همراه هستند.

توییتر علی حسن قاضی زاده | استخراج بیت کوین تسوط چینی ها در ایران | مقصر آلودگی هوای ایران
علی حسین قلی زاده تحلیلگر سیاسی

چینی ها صاحب یکی از بزرگترین مزارع استخراج ایران هستند و شرکت چینی استخراج بیت کوین بنام لوبین پیش تر در ایران سرمایه گذاری کرده بود.

اخبار استخراج بیت کوین توسط چینی ها در رفسنجان

مدتی است که چینی ها با همکاری یک نهاد نظامی در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان اقدام به استخراج بیت کوین با ظرفیت 175 مگا وات کرده اند. یکی از اصلی ترین علل این سرمایه گذاری، پ برق بسیار ارزن قیمت در ایران است. این فارم استخراج در فاز اول خود از 10 هزار ماینر با راندمان پایین بهره می برد.

این اخبار در حالی به گوش می رسد که ماینر های ایرانی پیش تر به علت مشکل تامین برق با موانع بسیاری همراه بودند و همچنین در این روزهای سرد زمستان و ایام کرونا،  خانوار های ایرانی با مشکل تامین گاز و برق همراه هستند، تا بجایی که نیروگاه های برق به ناچار جهت پیشگیری از خاموشی اقدام به مازوت سوزی کردند. این امر موجب آلودگی شدید هوا در کلان شهرهایی همچون تهران شده است. حال باید ببینیم مقامات دولتی چه پاسخی به مردم بابت این اخبار ارائه خواهند داد.

 

 

 

 

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
دیدگاه ایلان ماسک نسبت به بیت کوین
اخبار

حمایت مشروط ایلان ماسک از بیت کوین

این روزها تمامی اخبار منفی به سمت بیت کوین سرازیر …

سود سرمایه گذاری بیت کوین در بین کشور ها | علیرضا فرید
اخبار

سود سرمایه گذاری بیت کوین برای چه کسانی و چطور بیشتر بوده است؟

در حالی که طی روز های اخیر شاهد افت چشمگیر …

بیت کوین رقیب دلار | علیرضا فرید
اخبار

ترامپ : من از بیت کوین خوشم نمی‌آید چون رقیب دلار است

ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده در مصاحبه اخیر خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat