بهره گیری از رمز ارزها برای دور زدن تحریم های آمریکا | علیرضا فرید | خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

آیا ایران قادر است با استفاده از رمز ارزها تحریم های آمریکا را دور بزند؟

طی چند سال اخیر تحریم های اقتصادی ستون های اقتصادی ایران را  به لرزه آورده و امکان مبادلات مالی را از طریق بانک های بین المللی را بسیار دشوار کرده است. ارز های دیجیتال و بیت کوین به غیر متمرکز بودن و ناشناس بودن تراکنش ها شهرت دارند. یعنی دگیر واسطه ای به اسم بانک، بین مبادلات نخواهد بود که تحریم شود و همچنین در تراکنش ها در بیت کوین هویت اصلی معامله گران مشهود نیس که  خطر تحریم های آمریکا آنها را تهدید کند. حال این موضوع پیش می آید که آیا  با استفاده ارزهای دیجیتال این امکان خواهد بود که تحریم های آمریکا را دور بزنیم و به راحتی مبادلات مالی خود را در سطح بین مللی انجام دهیم؟ آیا شرایط ایجاد رمز ارز ملی را در کشور داریم؟

رویکرد جمهوری اسلامی نسبت به ارزهای دیجیتال

پیش از این در بهمن ماه سال 1397 مجلس شورای اسلامی، پیشنویسی جهت استفاده از رمز ارزها در داخل ایران ارائه نمود که متاسفانه هنوز به تصویب نرسیده است. بحث ایجاد رمز ارز ملی در گرو دو شرط قوانین داخلی و مباحث فنی زیر ساختی در کشور است. ایران به لحاظ فنی امکان ارائه ارزملی را دارد که آزمایش هایی هم توسط شرکت های انفورماتیک تیمی، پیرامون رمز ارزها صورت گرفته است. اما از لحاظ قانونی هنوز شرایط ببه طور کامل بر قرار نشده است. امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی ها هنوز از طرف دولت قانونی اعلام نشده است و یکی از اصلی ترین دلایل آن امکان پولشویی از طریق همین ارزهای دیجیتال است که باید زیر ساخت هایی جهت مقابله با پولشویی پیش از آزاد سازی خرید و فروش رمز ارزها فراهم شود. همانطور که ذکر کردیم بیت کوین هویت افراد را در معامله  تحت عنوان لقبی ناشناس باقی می گذارد، همچنین خاصیت دیگر این رمز ارزها  معاملات هوشمند، و عدم امکان برگشت پول در معاملات است که در سیستم سنتی بانک با دستور قضایی می توانست پول به حساب مبدا برگرداند.

امکان افزایش تورم در صورت استفاده از ارز ارزهای دیجیتال

برخی کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که اگر ارز ارزهای دیجیتال در معاملات داخل کشور استفاده شود  بدنبال آن شاهد تورم خواهیم بود. چرا که تراکنش ارزهای دیجیتال سرعت گردش پول را افزایش می دهد و نتیجه ی آن تورم است . در سیستم کارت خوان ها، کاهش سرعت در گردش حساب، باعث کنترل تورم می شود. بدین معنی که امکان تبدیل بلافاصله پول به کالا و بدنبال آن کالا به پول در سیستم کارت خوان ها وجود ندارد و در غیر صورت، اگر این گردش های مالی با همان سرعت به صورت چرخه ذکر شده وجود داشت، می توانست اثرات تورمی بر اقتصاد  ایران وارد کند.

رویکرد سایر کشورها نسبت به ارزهای دیجیتال

بسیاری از کشورها از جمله چین و ژاپن در ارائه رمز ارز ملی پیش گام بوده اند. این کشورها و الخصوص چین ارائه رمز ارز را  بصورت آزمایشی آغاز کرده و در صورت موفق بودن این پروژه اقدام به ارائه رسمی رمز ارز ملی خود می کنند. برای مثال چین در برخی از شهر ها در بخش هایی از یوان دیجیتال استفاده کرده است. همچنین در ونزوئلا از پترو، رمز ارز ملی این کشور به عنوان ابزاری برای دور زدن تحریم های آمریکا استفاده شد که در این ضمینه ناموفق بوده و روی به  استفاده از رمز ارز بیت کوین آورده اند.

در کشورهای پیشرفته همچون ژاپن و چین سیستم رمز ارز ملی همانند همان اینرنت بانک، در کوشی و کامپیوتر شخصی افراد بهره گرفته خواهد شد با این تفاوت که زیر بنای سیستم بانکی آن از طرف بانک مرکزی آن کشور تغییر خواهد کرد.

امکان بهره گیری از ارزهای دیجیتال به منظور دور زدن تحریم های آمریکا مکن ا

شایان ذکر است که بهره گیری از از ارزهای دیجیتال  وبیت کوین برای دور زدن تحریم های بانکی که اجاز مبادله پول را به دو طرف نمی دهد میتواند نتیجه ی مثبت داسته باشد. چراکه تراکنش ها در بیت کوین غیر قابل شناسایی و تحریم هستند، حال دلیل عدم استفاده از این ابزار دیجیتال را در کشور می توان به محدود بودن آن در استفاده در مبالغ نجومی دانستو چراکه مبادلات مالی کشور که نیاز داخلی مردم را تامین می کند در مقیاس ارقام نجومی است که در شرایط فعلی بیت کوین وارزهای دیجیتال این مبادلات میسر نیست. بنابراین مبادلات مالی به ارقام بسیار پایین تر محدود می شود. همچنین استفاده از رمز ارز ملی تنها در مقیاس مبادلات داخلی کارایی خواهد داشت و کمک چندانی به تراکنش های بین المللی نمی کند.

در نتیجه این گونه باید بیان کنیم که بخاطر تحریم های آمریکا هیچ بانک و شرکت خارجی تمایلی برای مبادلات مالب با ایران را ندارد و این موضوع حتی با استفاده از ارزهای دیجیتال نمی تواند نمب تواند انگیزه برای از سرگیری مبادلات در ظرفیت نیازهای داخلی کشور باشد.

البته استفاده از ظرفیت ماینینگ و استخراج ارز دیجیتال میت واند به ارز آوری به کشور کمک کند. طبق بیانات علیرضا هادی، مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، اگر بهرگیری از ظرفیت ماینینگ توسط سرمایه گذاران در چارچوب قوانین باشد، می توان روی ارز آوری و مثبت بودن این صنعت برای کشور حساب باز کرد و برخی نیاز های داخلی در سطح پایین تر را پوشش داد.

 

سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال و درآمد به دلار | ارزآوری برای کشور

یا سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال و تریدینگ (خرید و فروش) و یا استخراج رمز ارز در شرایط فعلی اقتصادی ، قادر خواهید بود ضمن نگهداری ارزش سرمایه، درآمد به دلار داشته باشید. جهت مشاوره برای خرید وفروش رمز ارز  ویا خرید ریگ ماینیک با علیرضا فرید در تماس باشید.

برچسب ها
اشتراک گذاری
مقالات مرتبط
آموزش ریپل | xrp چیست | ارزدیجیتال xrp
مقالات اموزشی

ریپل چیست ؟ + ویدئو | رمز ارز XRP ؟| علیرضا فرید

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”] ریپل شبکه بلاکچین و دفتر کل ثبت تراکنش …

مقالات اموزشی

معرفی استیبل کوین تتر (Tether) | استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟ به زبان ساده استیبل کوین به ارز …

ارز دیجیتال yearn.finance | YFI
مقالات اموزشی

مختصری درباره ی ارزدیجیتال یرن فایننس (yearn.finance)

ارزدیجیتال یرن فایننس با نماد اختصاری YFI شناخته می شود. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat